
Prie Vilniaus universiteto rektoriaus prof. Rimvydo Petrausko komandos prisijungęs ir nuo balandžio 1 d. mokslo prorektoriaus pareigas einantis prof. Gintaras Valušis sako, kad sieks globalaus mokslo kokybės lygmens ir vertės kūrimo ekosistemos išbaigtumo. Pasak jo, tai gali padaryti talentingi ir veržlūs žmonės su skirtingomis, viena kitą papildančiomis kompetencijomis, todėl įvairiapusių talentų pritraukimas, mokslinių tyrimų tarptautiškumo plėtra, doktorantūros patrauklumo didinimas ir investicijos į Vilniaus universiteto mokslininkų kompetencijas bus svarbiausi prioritetai.
Prof. G. Valušis – plačiai žinomas mokslininkas, dirbantis puslaidininkių optoelektronikos ir terahercų fizikos srityse, daugiau nei dešimtmetį ėjęs Fizinių ir technologijos mokslų centro vadovo pareigas, aktyviai dalyvaujantis formuojant mokslo politiką Lietuvoje. Naujasis mokslo prorektorius dalinasi savo vizija ir tikslais, kurių sieks eidamas naujas pareigas.
Kas paskatino Jus sutikti dirbti šį darbą?
Pasiūlymą prisijungti prie komandos gavau iš Vilniaus universiteto rektoriaus. Aktyviai dalyvavau kuriant Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą Saulėtekio akademiniame miestelyje, ilgą laiką vadovavau Fizinių ir technologijos mokslų centrui, tad sukaupiau vertingos mokslinės, vadybinės ir tarptautinės patirties, kuri gali būti naudinga universitetui.
Kaip Jūsų ankstesnė akademinė ir vadybinė patirtis gali prisidėti prie universiteto mokslo politikos stiprinimo?
Mano akademinė karjera apima visus mokslininko profesinio kelio etapus – nuo aspirantūros ir podoktorantūros stažuočių Vokietijoje (Drezdeno ir Frankfurto universitetuose) iki mokslinių projektų kūrimo ir jų įgyvendinimo. Be to, sukūriau mokslinę terahercų fizikos mokyklą ir aktyviai dalyvavau tarptautinėse organizacijose, tokiose kaip EARTO (Europos mokslinių tyrimų ir technologijų organizacijų asociacija) ir IUPAP (Tarptautinė fundamentaliųjų ir taikomųjų mokslų sąjunga). Ši patirtis padėjo geriau suprasti mokslo politikos formavimo principus ir prioritetus, kurie bus svarbūs einant naująsias pareigas.
Kokius pagrindinius tikslus keliate sau kaip mokslo prorektorius? Kokias sritis laikote prioritetinėmis ir kokių pokyčių sieksite per artimiausius metus?
Sieksiu stiprinti Vilniaus universiteto mokslo kokybę ir vertės kūrimo ekosistemos vientisumą tarptautiniame kontekste. Šį tikslą gali įgyvendinti talentingi, veržlūs žmonės, kurių kompetencijos papildo viena kitą, tačiau tam būtina ambicija ir išradingumas. Todėl pagrindiniai mano prioritetai – įvairiapusių talentų pritraukimas, mokslinių tyrimų tarptautiškumo plėtra, doktorantūros patrauklumo didinimas ir investicijos į universiteto mokslininkų kompetencijų stiprinimą.
Kaip įsivaizduojate Vilniaus universiteto mokslinės veiklos raidą per artimiausią penkmetį?
Nuspėti ateitį – sudėtinga užduotis, ypač – dabartiniais nestabiliais laikais. Tačiau, kaip yra sakęs Peteris Druckeris, geriausias būdas nuspėti ateitį – ją (su)kurti. Tikiu universiteto kūrybiniu potencialu, jo kantriu ir atkakliu darbu. Esu tikras, kad po penkerių metų Vilniaus universiteto vaidmuo tarptautinėje mokslo ir inovacijų erdvėje bus dar ryškesnis, o mūsų laboratorijos taps patrauklia vieta talentams atsiskleisti.
Kokius pagrindinius uždavinius matote tiek vietiniu, tiek tarptautiniu mastu?
Vienas iš esminių uždavinių – didinti doktorantūros patrauklumą ir investuoti į universiteto mokslininkų kompetencijas. Mokslą kuria žmonės, todėl jų gebėjimai yra svarbiausias kokybės augimo garantas. Taip pat sieksime pritraukti užsienio talentus, stiprinti tarptautines partnerystes ir kurti bendrus kompetencijų centrus su pirmaujančiomis užsienio mokslo institucijomis. Tai leistų plėsti mokslinių tyrimų spektrą, į universitetą atneštų naujų idėjų ir praturtintų mokslinio darbo kultūrą.
Kokie yra Jūsų laisvalaikio pomėgiai? Kaip atsipalaiduojate po darbo dienos?
Esu aktyvus mokslininkas, tad mano darbo diena dažnai užtrunka. Atsipalaiduoti padeda klasikinė ir roko muzika, o savaitgaliai gamtoje – tikra atgaiva, leidžianti pasiklausyti tylos ir pajusti erdvę.
Komentarų nėra. Būk pirmas!