Šiandien paskelbti naujausi dalykiniai šalies švietimo įstaigų reitingai. Tarp universitetų geriausiai šiame reitinge, kaip ir kasmet, pasirodė Vilniaus universitetas (VU) – jis paskelbtas lyderiu daugiau kaip trečdalyje vertintų bakalauro ir beveik pusėje magistro studijų programų. Šiemet VU pagerino pozicijas 7 bakalauro ir 5 magistrantūros studijų kryptyse.
Pagal bendrą visų rodiklių sumą taškais geriausiai VU įvertintos informatikos inžinerijos (93,7), genetikos (89,8) ir žurnalistikos (89,6) bakalauro studijos. Magistrantūros studijų kategorijoje aukščiausiai įvertintos VU fizikos (93,1), chemijos (92,6), biochemijos (91,6) ir pedagogikos (89,2) magistrantūros studijų kryptys.
Šiemet visi abiturientai, įstoję į VU odontologijos ir genetikos bakalauro studijas, valstybinius brandos egzaminus buvo išlaikę aukščiausiais balais (86–100), o į VU medicinos studijas tokių moksleivių buvo priimta 98,5 proc.
VU – vienintelė aukštoji mokykla Lietuvoje, vykdanti mikrobiologijos, genetikos, biofizikos, archeologijos, matematikos, geologijos ir regiono studijų krypties magistro studijų programas. Be to, jis vienintelis vykdo mikrobiologijos, molekulinės biologijos, biofizikos, geologijos, informacijos paslaugų, kultūros studijų ir klasikinių studijų bakalauro ir vientisąsias studijų programas.
Bakalauro ir vientisosiose studijose, palyginti su kitais universitetais, VU pirmauja genetikos, biologijos, mikrobiologijos, molekulinės biologijos, biofizikos, biochemijos, reabilitacijos, informatikos inžinerijos, programų sistemų, elektronikos inžinerijos, matematikos, taikomosios matematikos, statistikos, fizikos, chemijos, geologijos, gamtinės geografijos, politikos mokslų, psichologijos, sociologijos, socialinio darbo, komunikacijos, žurnalistikos, informacijos paslaugų, verslo, rinkodaros, filosofijos, istorijos, archeologijos, kultūros studijų, lingvistikos, filologijos (pagal kalbą), vertimo, medicinos, klasikinių studijų kryptyse.
VU lyderiauja 39 iš 84 vertintų magistrantūros studijų krypčių. Čia VU geriausias genetikos, biologijos, mikrobiologijos, molekulinės biologijos, biofizikos, biochemijos, (laboratorinės) medicinos biologijos, medicinos technologijų, matematikos, taikomosios matematikos, statistikos, programų sistemų, fizikos, chemijos, geologijos, gamtinės geografijos, medžiagų technologijų, teisės, politikos mokslų, ekonomikos, psichologijos, sociologijos, socialinio darbo, komunikacijos, žurnalistikos, visuomeninės geografijos, verslo, rinkodaros, finansų, pedagogikos, edukologijos, filosofijos, istorijos, archeologijos, regiono studijų, paveldo studijų, lingvistikos, filologijos, vertimo kryptyse.
Nacionaliniame dalykiniame aukštųjų mokyklų reitinge jo sudarytojai įvertino 90 bakalauro ir 84 magistrantūros studijų kryptis. Bakalauro studijų kryptys buvo reitinguotos atsižvelgiant į darbdavių nuomonę apie studijas baigusiųjų kvalifikaciją, absolventų įsidarbinimą bei gaunamą atlyginimą, priimtų studijuoti studentų skaičių, gabiausių abiturientų procentą ir kitus rodiklius. Reitinguojant magistrantūros studijų kryptis, be darbdavių nuomonės apie alumnų parengimo kokybę, jų įsidarbinamumą ir atlygį, buvo vertinami ir moksliškumo rodikliai. Be to, buvo skaičiuojama, kiek kiekviena aukštoji mokykla kiekvienoje kryptyje turi valstybės finansuojamų doktorantūros vietų. Atsižvelgta ir į Studijų kokybės vertinimo centro (SKVC) atliktus kiekvienos konkrečios krypties studijų programų vertinimus.
Vilniaus universitetas lyderio pozicijas nacionaliniame šalies aukštųjų mokyklų reitinge išlaiko nuo pat jų sudarymo pradžios, o tarptautiniuose reitinguose per 10 metų pakilo net per 200 pozicijų. Praėjusių ir šių metų QS pasaulio universitetų reitinge (QS World University Rankings 2023) VU užima rekordiškai aukštą 400-ąją vietą.
Komentarų: 1
2022-12-09 12:28
Pastebėjimai...Ironiška, kad Lietuvos lyderis eilinį kartą pažėrė „perliukų“. Gal tuomet visai ir veltui dejuojama dėl krintančio visuomenės raštingumo…
„Šiemet 100 proc. geriausių Lietuvos abiturientų rinkosi VU odontologijos ir genetikos bakalauro studijas…“ – reikia tikrai pasidžiaugti dėl šių dviejų studijų programų. Gaila tik, kad kitoms studijų kryptims – filologijai, socialiniams mokslams, gamtos mokslams ir kt. – geriausių abiturientų nebeliko…
„… ir 98,5 proc. jų rinkosi medicinos studijas“ – kokie šaunūs mūsų geriausi abiturientai! Beveik 99% pasirinko dvigubą specialybę: 1) odontologiją arba genetiką ir 2) mediciną, ir tik 1,5% senamadiškai studijuos tik pagal vieną studijų programą.
„VU – vienintelė aukštoji mokykla Lietuvoje, vykdanti … magistrus“ – eiliniam piliečiui sunku įsivaizduoti, kaip, bet lyderis tikrai žino, kaip vykdyti magistrus.
„Bakalauro studijų kryptis buvo reitinguotos…“ – apie tai, kad lietuvių kalboje daiktavardžių ir dalyvių vienaskaita arba daugiskaita sakinyje kol kas dar turėtų tarpusavyje derėti, Lietuvos lyderiai, matyt, pamiršo. O gal, priešingai, čia vadovaujamasi dar nepaviešintomis „skaičiui neutralios kalbos gairėmis“?