Šiandien pristatytas Žurnalistinių tyrimų ir konsultacijų grupės išleistas naujas žurnalas „Reitingai“, kurio tikslas – dirbti su švietimo ir aukštojo mokslo sritimi, reitinguoti ir įvertinti gimnazijas bei aukštąsias mokyklas. Žurnale galima rasti per 50 straipsnių, 15 interviu, pateikiamos prognozės, analizuojama pasaulio universitetų reitingų apžvalga. Visus reitingus atliko profesionali, daug patirties švietimo sistemos reitingavime turinti komanda, todėl žurnale pateikiama kokybiška ir naudinga informacija.
Vilniaus universitetas pirmauja bendrajame reitinge, o pagal specifinius kriterijus yra pirmasis moksliškumo, geriausių abiturientų patekimo bei studijų ir mokslo bazės gerovės srityse.
Du kartus per metus (gegužę ir gruodį) leidžiamame žurnale žadama reitinguoti ne tik pačius universitetus, jau kitame numeryje bus galima rasti studijų programų reitingus.
„Žurnalas dirbs vien su švietimo, aukštojo mokslo sritimis, nes ši niša Lietuvoje pakankamai laisva ir tyrimų poreikis didžiulis. Universitetų ir kolegijų reitingai bus įdomūs 70 tūkst. vienuoliktokų ir dvyliktokų bei jų tėvams ir giminaičiams. Studentus, kurių yra 150 tūkst. Lietuvoje, taip pat domina Lietuvos ir užsienio aukštųjų mokyklų lygis. O informaciją apie reitingus gauti nėra taip paprasta, nes gimnazijų ir universitetų puslapiuose pateikta tik šališka informacija, o švietimo ministerijoje informacija sunkiai suprantama ir prieinama, nėra pateikiama aiškiai“, – žurnalo privalumus dėstė jo redaktorius Gintaras Sarafinas.
Žurnalo leidėjai žada, kad leidinys ne tik supažindins su formaliais reitingais, bet ir atskleis, kurias aukštąsias mokyklas vertina darbdaviai, kur jie siūlytų stoti savo vaikams ar giminaičiams. „Reitinguose“ paaiškės, kurios aukštosios mokyklos parengia daugiausia bedarbių, ką apie mokymo įstaigas mano jų dabartiniai studentai, kokios švietimo įstaigų alumnų sėkmės istorijos.
Prof. Pranas Žiliukas, LAMA BPO prezidentas, žurnalą vertina teigiamai: „Šis leidinys tikrai profesionalus ir parengtas ilgą reitingavimo patirtį turinčių žmonių. Rastas neblogas balansas tarp tų duomenų, kurie yra iš valstybinių duomenų bazių, ir tų, kuriuos reikia surinkti (darbdavių, studentų nuomonė). Tad tikrai subjektyvūs duomenys neužgožia oficialių. Žinoma, visada tebėra ginčas dėl kriterijų, kurie turi būti svarbiausi, ir jis išlieka ateičiai.“
Leidinyje pateikiamas 2014 m. visapusiškas universitetų reitingas, leidžiantis sužinoti ne tik universiteto lygį, bet ir reitingą pagal konkrečius kriterijus – moksliškumą, akademinį personalą, alumnų kuriamą pridėtinę vertę ir darbdavių vertinimą, konkuravimą tarptautinėje studijų erdvėje, studentų požiūrį į universitetą, studijų ir mokslo bazės gerovę, gabiausių abiturientų patekimą į aukštąją mokyklą.
Kaip teigia Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas, svarbi ne tik dėstymo kokybė, bet ir aplinka, kurioje studentai mokosi. „Universitetas yra šiek tiek daugiau nei skaičiai, būtent tą norėjome parodyti savo klausimynu. Studentai atsakinėjo į 12 klausimų. Pirmasis blokas buvo apie studijų dėstymo kokybę, antrasis – apie infrastruktūros suteikiamas galimybes, o trečiasis – kaip studentai vertina universiteto darbuotojų bendravimą su jais. Rezultatai rodo, kad kolegijų studentai labiau patenkinti arba mažiau kritiški savo mokykloms nei universitetų studentai“, – sakė jis. Tikėtina, kad Vilniaus universitetas atsilieka pagal studentų vertinimo kriterijų nuo VDU ir ŠU būtent dėl kritiškesnių studentų, gebančių įvertinti ne tik universiteto privalumus, bet ir trūkumus.
Žurnalo redakcijos narė Jonė Kučinskaitė teigė, kad labai svarbu gebėti įvertinti pasirenkamos aukštosios mokyklos akademinį lygį bei mokymosi sąlygas. „Kai kurios aukštosios mokyklos jau tapo mokslo fabrikais. Jei dėstytojas turi labai daug studentų ir negali skirti daug dėmesio, mokyti vadinamuoju auditoriniu mokymu, kuris svarbus geriausiuose pasaulio universitetuose, tuomet veikiausiai universitete mokslas nėra labai kokybiškas“, – sakė ji. Naujasis leidinys „Reitingai“ leis įvertinti aukštąsias mokyklas įvairiapusiškai ir objektyviai.
Kitas žurnalo numeris išeis šių metų gruodį ir pristatys atskirų studijų programų įvairiuose universitetuose reitingus.
Komentarų nėra. Būk pirmas!