Mieli pirmakursiai, gerbiami kolegos, ponios ir ponai!
Štai ir vėl baigėsi vasara, ir vėl tūkstančiai jaunų žmonių susės į mokyklų ir universitetų suolus siekti žinių ir tobulėti. Ypač džiaugiuosi, kad beveik 4500 merginų ir jaunuolių pasirinko studijas senajame Vilniaus universitete. Jei dar pridėtume antrąją ir trečiąją studijų pakopas – beveik 7000 jaunuolių pradeda naujuosius mokslo metus.
Mieli studentai, nuoširdžiai sveikinu jus su naujųjų mokslo metų, o ir naujo jūsų gyvenimo etapo pradžia ir linkiu sėkmingo starto. O juk sakoma: gera pradžia – pusė darbo. Jums ta pradžia buvo labai sėkminga. Man ypač malonu pasveikinti pirmakursius. Jums šie metai buvo ypač sunkūs ir nervingi: valstybiniai egzaminai, kai kurie neaiškumai svarstant ir priėmus naująjį mokslo ir studijų įstatymą, iki šiol problemų kelianti paskolų už mokslą sistema ir palūkanų dydis. Noriu atsiprašyti jūsų už šią sumaištį, bet patikėkite – tai ne universitetų ar jų vadovų kaltė. Bet kuriuo atveju šiandien tegul lieka viskas praeityje, jūs įžengėte į Didįjį Vilniaus universiteto kiemą kaip nugalėtojai.
Man malonu jus pasveikinti ir dar dėl vienos priežasties: jūs esate ypatingi, istoriniai pirmakursiai. Jūs įstojote į Vilniaus universitetą, kada Lietuva švenčia 1000 metų jubiliejų nuo savo vardo paminėjimo istoriniuose dokumentuose pradžios, kai Vilnius yra Europos kultūros sostinė, o mūsų senoji Alma Mater švenčia 430 metų jubiliejų. Patikėkite, tokių pirmakursių kaip jūs istorijoje nebebus. Tegul šis istorinis sutapimas bus sėkmingas jūsų studijų universitete laidas.
Taigi jūs įstojote į seniausią Rytų Europos universitetą, įsteigtą 1579 metais. Jūs susirinkote į tą patį kiemą, kuriuo prieš 430 metų žengė pirmasis Vilniaus universiteto rektorius prof. Skarga, stovite prie tos pačios Šv. Jonų bažnyčios, girdėjote tą patį varpo skambesį iš varpinės. Mieli jaunieji kolegos, jūs kvėpuojate istorijos dvasia. Tegul ši dvasia ir čia sklindanti akademinė aura įkvepia jus rimtiems darbams.
Mieli jaunieji kolegos. Jūs įstojote į Vilniaus universitetą, kuris šimtmečius buvo labai svarbus visos Rytų Europos mokslo ir kultūros centras. Čia studijavo studentai iš visos Europos, čia lankydavosi ir tebesilanko karaliai, karalienės, valstybės vadovai. Šiame universitete amžiais, net sovietmečiu, vyravo laisvo žmogaus dvasia. Lietuva, vienintelė Europos Sąjungos valstybė, savo simboliu Mini-Europos parke Briuselyje pasirinko senąjį Vilniaus universitetą. Tai universitetas, kuriame remiantis karaliaus Stepono Batoro privilegija ir popiežiaus Grigaliaus XIII bule vyravo autonomijos ir pagarbos išsilavinusiam žmogui dvasia. Popiežius savo bulėje, įtvirtinusioje Vilniaus universiteto tarptautinį statusą, kategoriškai draudė kištis į universiteto valdymą. Cituoju: „Mes nustatome, kad joks vyskupijos valdytojas ar metropolitas negali ir neturi kištis į universiteto reikalus susiradęs bet kurią netgi išlaikymo ir vyresniškumo priedangą arba geresnio supratimo ar aukštesnio titulo dingstį“. Gaila, kad naujo mokslo ir studijų įstatymo rengėjai neskaito istorijos šaltinių, o į mūsų norą suteikti senajam Vilniaus universitetui specialų statusą pažiūrėjo neigiamai.
Mieli kolegos, pagaliau ne statusai svarbu. Svarbu tai, kad Vilniaus universitetą pasirinko geriausi Lietuvos abiturientai, kad mes vieninteliai, kurie turėjome galimybę priimti net daugiau studentų nei pernai. Bet svarbiausia tai, kad šie gražūs jauni žmonės nenusiviltų pasirinkta viena ar kita studijų programa. Čia jau, mieli kolegos dėstytojai, didele dalimi priklauso ir nuo mūsų. Nuo mūsų nuoširdaus darbo, pagarbaus požiūrio į jaunesnius kolegas studentus.
Mieli pirmakursiai. Po šios naujųjų mokslo metų pradžios šurmulio rytoj jūs sėsite į auditorijų suolus. Norėčiau palinkėti rimto darbo nuo pat studijų pradžios. Jei jūs pasijusite nutrūkę nuo grandinės ir rūpės tik lakstymai, o ne studijos, atsako sulauksite greitai. Noriu, kad jūs suprastumėte, kad studijų kokybė, apie kurią šiandien tiek daug kalbama, didele dalimi priklauso ir nuo jūsų, mielieji pirmakursiai, nuo jūsų motyvacijos studijuoti, o ne studentauti. Kokybė labai priklauso ir nuo dėstytojų. Savo kelyje jūs sutiksite jų įvairių. Sutiksite ir pasaulinio lygio mokslininkų. Tokių rasite visuose iš 14 Vilniaus universiteto fakultetų arba institutų. Semkitės žinių. Juk kai kurie iš jūsų – būsimi mūsų profesoriai. Studijų ir mokslo kokybė didele dalimi priklauso ir nuo valdžios požiūrio į universitetus. Teoriškai lyg ir gražu – visų partijų dokumentuose ir vyriausybių programose švietimas minimas tarp prioritetų. Tačiau realiame gyvenime taip būna ne visada. Visas pasaulis, ne išimtis ir Lietuva, gyvena ekonominio sunkmečio laikotarpiu. Taip norėtųsi, kad tai nebūtų dar vienas pretekstas alinti ir taip nualintą mokslo ir studijų sistemą.
Mieli studentai, ponios ir ponai. Šiandien labai daug kalbama apie žinių visuomenę, kuriamą žiniomis grįstą Europą. Nėra abejonės, kad žinios yra pagrindinis tarptautinės konkurencijos variklis. Alternatyvos Lietuvai irgi nėra. Iš čia kyla ir universitetų vaidmuo žinių ekonomikos amžiuje. Mes negalime atsilikti nuo gyvenimo, nuo Europos ir pasaulio keliamų reikalavimų. Bolonijos, Lisabonos strategijų nubrėžtos gairės privalo būti gairės ir mums. O tai reiškia: mokslo ir studijų ryšys, mobilumas, konkurencingumas, kūrybingų ir inovatyvių asmenybių ugdymas, studijų kokybė, glaudus bendradarbiavimas universiteto viduje, Lietuvoje ir užsienyje, normalus mokslo ir studijų finansavimas, universitetų autonomijos, bet ne be atsakomybės ir atskaitomybės visuomenei, pripažinimas. Tik jokiu būdu ne visos Lietuvos aukštojo mokslo sistemos negerbimas ir net juodinimas. Tai veda į niekur.
Esu giliai įsitikinęs, kad be stiprių universitetų nebus ir stiprios Europos. Ir visos Bolonijos, Lisabonos ir kitos strategijos liks popierinės, jei to nesupras europinės ir nacionalinės valdžios. Suprantama, Lietuvos taip pat.
Mieli pirmakursiai. Sveikindamas jus su pirmaisiais jūsų gyvenime universitetiniais naujaisiais mokslo metais noriu palinkėti stiprybės, užsispyrimo ir valios keliaujant pasirinktu žinių ir žinojimo siekimo taku. Tai nėra lygi trasa, tai bėgimas su kliūtimis, kurioms įveikti reikės daug jūsų pastangų.
Mieli studentai. Jūs studijuosite senajame Vilniaus universitete, kuriame daug tradicijų, meno, sporto kolektyvų. Įsitraukite į jų veiklą, pajuskite tikrą jaunatviško gyvenimo skonį. Jūs gyvensite Vilniuje – viename gražiausių pasaulio miestų, kuriame kunkuliuoja intensyvus kultūrinis gyvenimas. Semkitės visko, tik tada išeidami iš šios Lietuvos šventovės – Vilniaus universiteto pasijusite inteligentiškais žmonėmis. Prisiminkite, kad studijos – gražiausias ir prasmingiausias gyvenimo tarpsnis. Jis vadinamas Jaunyste. O jos pakartoti neįmanoma.
Sėkmės visiems mūsų mylimo universiteto bendruomenės nariams. Ačiū visiems svečiams, savo apsilankymu pagerbusiems mūsų Alma Mater.
Komentarų nėra. Būk pirmas!