Mieli Kolegos, Kolegės, Studentai, Vilniaus universiteto bendruomenės nariai,
baigiame 445-uosius Universiteto metus. Kaip visuomet, metų pabaiga – tai apibendrinimų, rezultatų sumavimo ir naujų planų bei idėjų laikas. Nepaisant neramios geopolitinės aplinkos, įvairių naujų technologinių iššūkių, apskritai nepaliaujamai greitėjančio gyvenimo ritmo, Universitetas išsaugo savo tvirtas pozicijas, išlikdamas patikima užuovėja gilesniam, kritiškesniam mąstymui. Bet kartu labai svarbu, kad saugodami savo esmę ir tradicijas, kai reikia, mokame mobilizuotis, reaguoti ir būname išgirsti.
Universiteto metai gali iš pažiūros atrodyti labai panašūs, diktuojami to paties akademinio gyvenimo ritmo, tačiau iš patirties žinome, kad kiekvieni metai unikalūs, kiekvienas straipsnis ar eksperimentas, sesija ar tiriamasis darbas – tai vis naujas savęs realizavimo etapas, vedantis prie naujo pažinimo.
Šių metų Universiteto mokslo veikla pasižymėjo tarptautinių projektų gausa. Laimėti net 3 Europos mokslų tarybos grantai, nemažai prestižinių „Europos horizonto“ programos dotacijų. Šiuo metu Universitete įgyvendiname 46 „Europos horizonto“ projektus, kurių vertė – apie 15 mln. eurų (2023 m. tuo pačiu laikotarpiu buvo 8 mln. eurų). Skirtas finansavimas 8 podoktorantūros stažuotojams pagal prestižinę „Europos horizonto“ Marie Skłodowskos-Curie stažuočių programą.
2024 m. Universiteto mokslininkai paskelbė apie 20 straipsnių „Nature“ žurnale ir „Nature“ grupės leidiniuose, taip pat nemažai monografijų tarptautinėse leidyklose („CRC Press“, „Springer Nature“, „De Gruyter“ ir kt.). Stiprindami tarptautinės mokslo komunikacijos apimtis, per šiuos metus inicijavome ir tarptautinėje akademinėje žiniasklaidoje publikavome 15 straipsnių, kuriuose buvo kalbinami ir savo rezultatus platesnei publikai galėjo pristatyti mūsų mokslininkai.
Šie metai žymi ir svarbų etapą vystant Universiteto mokslo ir inovacijų infrastruktūrą. Atidarėme Medicinos mokslo centrą, kuris sudaro sąlygas proveržiui sveikatos moksluose ir suteikia naujų galimybių tarpdalykiniam bendradarbiavimui. Startavo Misijų programos projektas, numatantis įkurti Transliacinį genų technologijų centrą.
Vilniaus universiteto mokslininkai pelnė 5 iš 7 Lietuvos mokslo premijų. Gražina Tautvaišienė (FF) išrinkta Tarptautinės astronomų sąjungos viceprezidente, o Evaldas Kazlauskas (FsF) – į Tarptautinės trauminio streso tyrimų asociacijos valdybą. Margaritai Šešelgytei (TSPMI) paskirta Konstanco tarybos premija už europinį bendradarbiavimą ir dialogo skatinimą, Viliui Bartninkui (FlF) – Manfredo Lautenschlaegerio premija už darbą teologijos srityje, Irmantas Mogila (GMC) apdovanotas Birnstielio premija už molekulinių gyvybės mokslų doktorantūros tyrimus, UNESCO jaunųjų talentų programos „Moterims moksle“ laureate paskelbta Viltė Janušauskaitė (IF). Lietuvos mokslų akademijos Jaunosios akademijos nariais tapo 3 Universiteto mokslininkai: Akvilė Naudžiūnienė (IF), Justina Gaidukevič (ChGF) ir Augustinas Baušys (MF).
Šiemet Universiteto bendruomenę papildė daugiau nei keturi tūkstančiai pirmo kurso studentų, tarp jų 850 tarptautinių – daugiau nei kada nors anksčiau. Didėjantis šių studentų skaičius verčia plėsti tarptautinių studijų programų portfelį, todėl kiekvienais metais pasiūlome vis naujų kokybiškų studijų programų anglų kalba. Šiemet Matematikos ir informatikos fakultete sėkmingai startavo jungtinė Tarptautinio kibernetinio saugumo ir kibernetinės žvalgybos magistrantūros programa, vykdoma kartu su Granados, Paduvos ir Minjo universitetais.
Įgyvendindami Universiteto kalbų politiką, sudarėme sąlygas dėstytojams tobulinti anglų kalbos gebėjimus. O siekdami pagerinti užsienio studentų integraciją Lietuvoje pasiūlėme lietuvių kalbos kursus – tikimės, kad ši tęstinė iniciatyva papildomai juos motyvuos labiau įsilieti į mūsų bendruomenę.
Fizikos fakultete įsteigtas Fizikos didaktikos centras užbaigė STEM mokymo padalinių fakultetuose kūrimą. Kai netrukus duris atvers ilgai laukiamas Metodinis STEAM ugdymo centras, turėsime didžiausią Lietuvoje tinklinę mokymo infrastruktūrą. Taip pat VU Šiaulių akademijoje atidarėme Pedagogų rengimo centrą.
Noriu pasidžiaugti Universitete stiprėjančia dėstymo kultūra ir dėstytojų aktyvumu tobulinant savo dėstymą. Per metus daugiau nei 500 darbuotojų dalyvavo dėstymo kompetencijų tobulinimo kursuose ir programose, o daugiau nei 200 iš jų sėkmingai atnaujino arba sukūrė savo dėstomų dalykų skaitmeninį mokymo turinį EdTech projekte. Gruodžio pradžioje antrus metus iš eilės vykusi dėstymo inovacijų diena dar sykį patvirtino dalinimosi gerąja dėstymo patirtimi poreikį ir prasmę.
Tarptautinio bendradarbiavimo srityje taip pat nuveikėme nemažai darbų. Su Sorbonos universitetu surengta konferencija „Lietuva ir Prancūzija: tolima kaimynystė – bendros patirtys“, ne tik atidarėme Lietuvos sezoną Prancūzijoje, bet ir pasirašėme institucinio bendradarbiavimo sutartį, kaip galimybę įtvirtinti ilgalaikę partnerystę. Plėtojame ir kitas strategines partnerystes – ar tai būtų bendradarbiavimas su Taivano ir Čikagos universitetais, ar vieno stipriausių Pietų Korėjos universitetų POSTECH delegacijos vizitas, ar mūsų įsitraukimas į stambių konsorciumų, tokių kaip CERN ar EMBL, veiklas. Iškilmingoje ceremonijoje garbės daktarais į savo akademinę bendruomenę priėmėme iškilius užsienio mokslininkus – danų astrofiziką Hansą Kjeldseną, prancūzų baltistą Danielį Petit ir lenkų teisininkę Anną Pikulską-Radomską. Universitete lankėsi Nyderlandų premjeras ir dabartinis NATO vadovas Markas Rutte, Maltos prezidentas George’as Vella, Lenkijos Seimo maršalas Szymonas Hołownia ir buvęs prezidentas Alexandras Kwaśniewskis, Maxo Plancko instituto direktorius emeritas ir Nobelio premijos laureatas Robertas Huberis ir moterų teniso ikona Billie Jean King.
Šiemet plačiai nuskambėjo išskirtinis įvykis Vilniaus universiteto fondo istorijoje. Kanados lietuvių Angelės ir Sigito Kazlauskų testamentinis palikimas – 4,7 mln. eurų – patikėtas Universiteto neliečiamojo kapitalo fondui. Tai ne tik leido padvigubinti fondo vertę, bet ir formuoja naujas filantropijos tradicijas Lietuvoje. Ne mažiau reikšmingas yra Juozapavičių šeimos sprendimas skirti fondui 1,3 mln. eurų ir Rūtos Grušnienės 200 tūkst. eurų parama Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tyrimams.
Rugsėjo pabaigoje surengėme Vilniaus universiteto alumnų festivalį, kuriame sulaukėme daugiau nei 2300 dalyvių. Taip išplečiame mūsų bendruomenę ir Universitetas tampa vieta, į kurią grįžtama. Dar viena tokia vieta yra Pilies gatvėje atidaryta Vilniaus universiteto atributikos parduotuvė bendruomenei, alumnams ir visiems besidomintiems.
Universiteto gimtadienio proga pirmą kartą surengėme paramos aukcioną, kuriam bendruomenės nariai įsteigė vertingus prizus – surinkta 73 tūkst. eurų suma, kurią naudojame VU450 stipendijoms, t. y. socialinei paramai pirmo kurso studentams teikti. Su Vilniaus rajono savivaldybe įgyvendinome bandomąjį projektą „VU Akademija Vilniaus rajono moksleiviams“. Startavome su nauja Mokymosi visą gyvenimą programų pasiūla platformoje „Kursuok“. Atnaujintame Vaikų universitete savo pirmąsias studijas baigė 200 mokinių.
Šiemet reikšmingai didėjo visų darbuotojų darbo užmokestis. Nuo rudens pirmieji tarp Lietuvos akademinių institucijų pasiūlėme darbuotojams papildomą sveikatos draudimą, kuriuo jau gausiai naudojamasi. Atlikome darbuotojų apklausą, kurios duomenis netrukus pristatysime bendruomenei.
Infrastruktūros srityje taip pat įvyko pokyčių. Įsigijome naują pastatą Islandijos gatvėje pedagogikos ir humanitariniams bei socialiniams mokslams ir studijoms. Pasirašėme Chemijos ir geomokslų fakulteto rangos sutartį ir kitais metais pradėsime statybas. Paskelbtas konkursas naujam Matematikos ir informatikos fakulteto pastatui statyti ir Saulėtekio kompleksui atnaujinti.
Gyvename politinių permainų laikotarpiu. Labai svarbu, kad naujasis Seimas ir Vyriausybė tęstų partijų Susitarime dėl Lietuvos švietimo politikos įrašytus įsipareigojimus nuosekliai didinti mokslo finansavimą ir dėstytojų bei tyrėjų atlyginimus. Mūsų užduotis – stebėti ir veikti, kad švietimo prioritetas ir toliau išliktų politinėje darbotvarkėje.
Kartu vyko permainų ir Universiteto valdyme – sveikiname naujai išrinktą Tarybą ir linkime sėkmingo darbo Universiteto labui. Kartu dėkoju kadenciją baigiančios Tarybos nariams, kurie penkerius ir daugiau metų paskyrė mūsų Alma Mater reikalams. Kitais metais mūsų laukia darbas rengiant naują Universiteto strategiją. Artėja Universiteto jubiliejus, taigi norėtumėme pakviesti į plačią diskusiją „VU 450: kokiame universitete norėčiau dirbti ir studijuoti?“.
Universitetas yra laisvo, kritinio mąstymo ir ekspertinio žinojimo centras, atviras projektams, iniciatyvoms, diskusijoms. Eidami šiuo keliu pasitiksime ir Universiteto 450 metų jubiliejų, ir tolesnius.
Dėkoju visiems už darbus ir pasiekimus, idėjas ir veiklas. Sveikinu su gražiausiomis metų šventėmis, linkiu atrasti laiko ir ramiam apmąstymui, ir susitikimams bei pokalbiams su artimaisiais, draugais, kolegomis. Pasisemkime vieni iš kitų energijos ir optimizmo kitiems metams.
Gražių švenčių ir sėkmingų metų!
Prof. Rimvydas Petrauskas
Vilniaus universiteto rektorius
Komentarų nėra. Būk pirmas!