Gegužės 18–20 d. Vilniaus universiteto (VU) rektorius prof. Rimvydas Petrauskas dalyvauja pasaulinėje UNESCO aukštojo mokslo konferencijoje (angl. „UNESCO World Higher Education Conference 2022“, WHEC2022). Konferencijos tikslas – atitrūkti nuo tradicinių aukštojo mokslo modelių ir atverti duris naujoms, novatoriškoms, kūrybingoms ir viziją turinčioms koncepcijoms, kurios atitinka dabartines tvaraus vystymosi darbotvarkes.
VU rektorius konferencijoje pasidalijo savo įžvalgomis:
Man didelė garbė šiandien būti šioje sesijoje ir pasidalyti informacija apie priežastis, dėl kurių Lietuva ratifikavo Konvenciją, taip pat sužinoti daugiau apie kitų šalių patirtį šiuo klausimu.
Lietuvoje šį sausį buvo užbaigtos ratifikavimo procedūros, taigi tapome devinta šalimi, ratifikavusia Konvenciją. Kai UNESCO pakvietė valstybes nares prisijungti prie Konvencijos, mūsų Švietimo, mokslo ir sporto ministerija iš karto pradėjo atitinkamas procedūras. Tačiau visas procesas užtruko maždaug metus, nes jį reikėjo vykdyti per kelias institucijas. Visgi balsuojant Seime nė vienas iš 120 dalyvavusių narių nebalsavo prieš. Tai aiškiai parodė, kad abejonių dėl šios Konvencijos vertės nėra.
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, sparčiai auga studentų, dėstytojų ir mokslininkų mobilumas, kuriamos naujos mokymo ir mokymosi vietos ir formos. Vis dėlto kvalifikacijų pripažinimo principai skirtinguose regionuose skiriasi, todėl daugelis akademinės bendruomenės narių susiduria su įvairiausiais iššūkiais. Taigi pasaulinė kvalifikacijų pripažinimo procesų sistema buvo itin laukiama.
Matome, kad šios Konvencijos priėmimas buvo ne rizikingas siekis, o labai sistemingas ir gerai apgalvotas procesas, paremtas regioninėmis konvencijomis, kurios pasirodė esančios veiksmingos, ir jas sustiprinantis. Kai Lietuva dar 1999 metais ratifikavo Lisabonos konvenciją, jai įgyvendinti turėjome sukurti įvairių priemonių, o dabar jas galėjome taikyti vėl. Dėl šios priežasties Pasaulinės konvencijos ratifikavimas nepareikalavo iš mūsų papildomų finansinių išteklių ir nesukūrė daug papildomo darbo mūsų sistemai.
Mums pasirodė reikšminga tai, kad Pasaulinė konvencija ne tik padės suderinti kvalifikacijų pripažinimo principus, bet ir padidins vidinį skaidrumą, dalyvaujančių šalių aukštojo mokslo sistemų patikimumą ir leis vykdyti laiką tausojančias, sąžiningas ir nediskriminacines procedūras. Konvencija sudarys geresnes sąlygas gauti informaciją, sustiprins institucijų bendradarbiavimą ir padidins jų tarpusavio pasitikėjimą, be to, išplės mobilumo visame pasaulyje galimybes. Galiausiai Konvencija padės sukurti patikimus aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo mechanizmus.
Pridėtinė vertė, kurią numatėme Lietuvai, taip pat apima:
– daugiau tarpregioninio bendradarbiavimo, mainų ir bendrų programų kūrimo galimybių;
– mūsų studijų programų matomumo ir konkurencingumo didėjimą kituose regionuose.
Visoms aukštojo mokslo sistemoms tenka bendra atsakomybė veikti nuosekliai, žadant ateities galimybes besimokantiesiems (nesvarbu, ar tai būtų mūsų piliečiai, ar imigrantai), ir užtikrinti, kad mūsų suteikiamos kvalifikacijos būtų pripažįstamos visur. Taigi raginame visas valstybes nares prisijungti prie Pasaulinės konvencijos.
Komentarų nėra. Būk pirmas!