Po mėnesio baigsis antroji Vilniaus universiteto rektoriaus prof. Benedikto Juodkos kadencija. Rektoriui pateikėme visą universiteto bendruomenę dominančių klausimų apie naujojo VU statuto rengimo darbus, rektoriaus rinkimus ir prasidėjusių naujų studijų ir mokslo metų aktualijas. B. Juodka sutiko pasidalyti su „Universitas Vilnensis“ skaitytojais ir savo ateities planais.
Prasidėjo nauji studijų metai. Su kokiomis mintimis juos pasitikote?
Pirmiausia pasidžiaugiau, kad vėl priėmėme daug naujų, gerų studentų – netgi maždaug dviem šimtais studentų daugiau negu praėjusiais metais. Vadinamųjų studento krepšelių surinkome beveik tiek pat, tačiau kiek daugiau priėmėme studentų, kurie patys moka už savo studijas. Mes matome, kad pas mus ateina labai motyvuoti, geri studentai. Yra studijų programų, kur geriausių įstojusių studentų balas siekė 28, kai maksimalus paprasto abituriento balas gali būti 20,8. Tai reiškia, kad tarp įstojusiųjų yra studentų, kurie gali pasigirti laimėjimais pasaulio ar Europos olimpiadose. Kitaip sakant, tiek į valstybės finansuojamas, tiek į valstybės nefinansuojamas vietas pritraukėme labai gerus studentus.
Šiais metais sklandžiau vyko ir priėmimas į magistrantūros studijas, o į trečiosios pakopos – doktorantūros – studijas priėmėme net 16 asmenų daugiau negu 2011 m. Kitaip sakant, naujų studentų priėmimas 2012–2013 m. m. yra geras. Tai džiugina, ypač turint galvoje, kad visiems Lietuvos universitetams šiais metais buvo skirta tūkstančiu studentų krepšelių mažiau negu pernai. Reikia atsižvelgti ir į šalies demografines problemas. Todėl mūsų stabilūs priėmimo skaičiai yra geras Vilniaus universiteto veiklos rodiklis.
Kokie svarbiausi įvykiai ir darbai laukia Vilniaus universiteto artimiausiu metu?
Neseniai pasirašėme sutartį dėl Fizinių ir technologijos mokslų centro statybos. Šis centras taps integruoto mokslo, studijų ir verslo slėnio, kuriamo Saulėtekyje, dalimi. Pradėti Gyvybės mokslų centro, kuris įsikurs tame pačiame slėnyje, techninio projekto rengimo darbai, juos vykdo viešo konkurso būdu atrinkta architektų grupė. Parengę techninį projektą, skelbsime konkursą Gyvybės mokslų centro statybai.
Laukia dar viena graži šventė – Mokslo komunikacijos ir informacijos centro atidarymas Saulėtekyje. Tai mūsų naujas bibliotekos pastatas. Jis jau yra pastatytas. Dabar vyksta įrangos pirkimo konkursai. Manau, kad oficialus iškilmingas Mokslo komunikacijos ir informacijos centro atidarymas galėtų įvykti lapkričio pradžioje.
Kitas svarbus dalykas – vyksta Filologijos fakulteto ir Užsienio kalbų instituto remonto darbai. Anksčiau buvo renovuotas Filosofijos fakultetas, paskui – Istorijos fakultetas. Filologijos fakulteto pastatų remontas užbaigs šį fakultetų, esančių centriniuose Vilniaus universiteto rūmuose, renovacijos ciklą.
Dar vienas svarbus įvykis – spalio pradžioje sukanka metai, kai mirė legendinis Vilniaus universiteto rektorius Jonas Kubilius. Senatas pritarė, kad J. Kubiliui būtų atidengta memorialinė lenta Didžiajame kieme. Senatas taip pat pasiūlė, kad būtų pagerbti dar du buvę rektoriai – Juozas Bulavas ir Rolandas Pavilionis. VU Didžiajame kieme atsiras ir jiems skirtos atminimo lentos.
Vyksta ir daug kitų darbų. Atsinaujina ne tik centrinių rūmų fakultetai – rekonstrukciniai darbai atliekami ir Saulėtekyje, Kauno humanitariniame fakultete. M. K. Čiurlionio gatvėje vyksta buvusio vivariumo renovacijos darbai – įrengtos Medicinos ir Gamtos mokslų fakultetų auditorijos, mokslinės laboratorijos.
Kada planuojama pateikti Seimui naują Vilniaus universiteto statuto projektą?
Darbai prie naujo Vilniaus universiteto statuto vyksta. Po to, kai Konstitucinis Teismas pripažino, kad kai kurie Mokslo ir studijų įstatymo, priimto 2009 m., straipsniai prieštarauja Konstitucijai, Seimas 2012 m. gegužės mėnesį priėmė atitinkamas įstatymo pataisas. Mes rengiame naują Vilniaus universiteto statutą remdamiesi jau pakoreguotu įstatymu. Birželio mėnesį įvyko pirmas parengto statuto projekto aptarimas. Buvo gauta nemažai pastabų – ypač iš Teisės fakulteto profesorių. Dabar, rugsėjo mėnesį, būtinai kviesime Senato posėdį, kad statuto projektas, pataisytas pagal pateiktas pastabas, būtų tvirtinamas, o po to perduotas svarstyti Seime. Pagal pakoreguotą Mokslo ir studijų įstatymą universitetai, kurie dar nėra pasitvirtinę naujų savo statutų, turi juos parengti ir vėliausiai iki šių metų gruodžio 1 d. išsirinkti tarybą. Laiko turime jau nedaug. Labai norėčiau, kad iki mano kadencijos pabaigos naujas statutas būtų atiduotas Seimui, kad mūsų sąžinė būtų rami. Tai yra labai svarbus darbas.
Kada vyks naujojo Vilniaus universiteto rektoriaus rinkimai?
Spalio 11 d. baigiasi mano antroji ir paskutinė kadencija. Kaip ir minėjau, kol kas neturime naujo statuto, pagal kurį rinktume tarybą, kuri rinktų rektorių. Aišku, kad Vilniaus universitetui kurį laiką vadovaus laikinasis rektorius. Pagal dabar galiojantį statutą laikinuoju rektoriumi Senatas gali paskirti vieną iš prorektorių. Iš esmės tokia pat situacija buvo 2000 m., kai buvo priimtas Aukštojo mokslo įstatymas ir irgi koreguojami universitetų statutai. Tada Senatas paskyrė mane, kaip mokslo reikalų prorektorių, eiti laikinojo rektoriaus pareigas.
Yra kai kurių VU fakultetų siūlymų rengti rektoriaus rinkimus šį rudenį, nelaukiant naujojo universiteto statuto. Šiandien galiojantis Vilniaus universiteto statutas turi įstatymo galią. Pagal jį rektorių renka Senatas, o ne taryba.
Koks kelias bus pasirinktas – spręs Senatas. Mano manymu, nėra gerai, kada kai kurie universiteto statuto straipsniai prieštarauja Mokslo ir studijų įstatymui. Manau, kad rektorius turėtų būti renkamas jau pagal naujo statuto nuostatas, kai statutas bus patvirtintas Seime.
Kokie Jūsų planai pasibaigus rektoriaus kadencijai?
Planai – ir toliau profesoriauti Vilniaus universitete. Aš iki šiol du kartus per savaitę – trečiadieniais ir ketvirtadieniais – skaitau paskaitas. Man tai patinka. Anoniminės studentų apklausos duomenys rodo, kad studentai vertina mano paskaitas gana gerai. Tačiau tai tik vienas iš kelių.
Yra ir kitas kelias. Niekam ne paslaptis, kad esu vienos iš partijų sąraše rinkimuose į Seimą. Jie vyks spalio 14 d. Jeigu ta partija laimėtų tam tikrą procentą balsų, tai yra teorinė galimybė, kad aš galėčiau patekti į Seimą. Jei būčiau išrinktas į parlamentą, norėčiau dirbti Švietimo, kultūros ir mokslo komitete, nes šią sritį išmanau geriausiai.
Tad yra dvi teorinės mano ateities galimybės, kurios abi man yra priimtinos.
Ačiū už pokalbį.
Komentarų nėra. Būk pirmas!