Birželio 24 d. Varšuvos universiteto Senato salėje jau devintą kartą įteikti Benedictus Polonus apdovanojimai. Konkurso komisija pagrindinį apdovanojimą, kuriuo įvertinamas užsienio tyrėjas, paskyrė Vilniaus universiteto rektoriui Rimvydui Petrauskui už Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos istorijos tyrimus.
„Ilgą laiką Lietuvoje vyravo neigiamas požiūris į uniją, jos istoriją pasakojant kaip Lietuvos nuosmukio istoriją. Buvo teigiama, kad bendros elitinės kultūros, kurioje dominavo lenkai, formavimasis atėmė iš lietuvių tautos svarbią jos dalį – bajoriją. Šis požiūris ėmė keistis XX a. devintajame dešimtmetyje, o istorikų darbai padarė įtaką visuomenės požiūriui bei Lenkijos ir Lietuvos politiniam suartėjimui“, – teigia VU rektorius.
Savo kalboje rektorius pabrėžė, kad „modernioji Europos unija, Europos idėja ir europinė integracija išgyvena naują savo raidos etapą – galbūt net slenkstinę situaciją. Būtų gerai, kad mūsų šalys į šią diskusiją įneštų savo patirtį, indėlį, išskirtines kompetencijas.“
Laudaciją laureatui skaitė žymus britų istorikas, Aberdyno universiteto profesorius ir Oksfordo Lietuvos ir Lenkijos unijos istorijos autorius Robertas Frostas.
Premijos laureatus sveikino Varšuvos universiteto rektorius Alojzy Nowakas, sveikinimo laiškus atsiuntė Lenkijos Respublikos Prezidentas Andrzejus Duda ir Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministras Piotras Glińskis.
Benedictus Polonus (Benediktas Lenkas) – lenkų pranciškonas, kuris XIII a. keliavo į mongolų chano valstybę. Jo vardu pavadinta premija skiriama už išskirtinius mokslo ir tyrinėjimų pasiekimus. Ji skiriama dviejose kategorijose – Lenkijos mokslininkui ir užsienio tyrėjui.
Komentarų nėra. Būk pirmas!