Artėjant Tarptautinei žmonių su negalia dienai, Vilniaus universiteto Studentų atstovybė (VU SA) ruošiasi gruodžio 2–3 d. vyksiantiems atviriems renginiams. Šiemet ir vėl organizuojama praėjusiais metais VU Filosofijos fakultete itin pasisekusi konferencija „Jaunų žmonių su negalia integracija į Lietuvos švietimo sistemą“. Pasak VU SA socialinės srities koordinatorės Indrės Širvinskaitės, svarbu suvokti, kad studentai su specialiaisiais poreikiais turi didelį potencialą, ir tik sąlygų gerinimas universitete paskatins tokius žmones siekti mokslinės ar profesinės karjeros.
Ar negalia yra kliūtis siekti aukštojo mokslo? Tai buvo vienas svarbiausių praėjusių metų konferencijoje keltų klausimų. Joje taip pat nagrinėtos neregių galimybės studijuoti, Aspergerio sindromą turinčiųjų darbo paieškos, gestų kalbos studijų problemos. Diskusijose dalyvavo ne tik dėstytojai ir įvairių sričių specialistai – Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos narys Giedrius Storškus, aktorė Inga Filipovič, tačiau ir patys studentai. VU studentas Matas Geležauskas retoriškai klausė: „Jei nevaikšto, tai ir nemąsto? O gal didžiausia negalia slypi požiūryje?“
Šiųmetiniai renginiai
Šįkart renginiai truks dvi dienas. Gruodžio 2 d. studentai galės dalyvauti programos „Be etikečių“ organizuojamoje socialinėje akcijoje „Ten pat, bet kitaip“, vyksiančioje VU centriniuose rūmuose. Renginys universiteto bendruomenės nariams suteiks galimybę pažinti VU kitomis juslėmis – taip, kaip jį jaučia studentai, turintys fizinę negalią. Kadangi kai kurios užduotys truks neilgai, veiklas bus galima išbandyti ir tarp paskaitų. Taip pat organizuojamos kūrybinės dirbtuvės, į kurias studentai kviečiami registruotis.
Gruodžio 3 d. VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (MKIC) vyks konferencija „Jaunų žmonių su negalia įtraukimas į Lietuvos švietimo sistemą’14“. Renginiai yra atviri, nemokami, tad juose laukiami visi. Norintieji dalyvauti konferencijoje taip pat kviečiami registruotis.
Šiųmetėje konferencijoje bus siekiama atsispirti nuo pernai iškeltų problemų, bus kalbama apie tai, kokių veiksmų reikia imtis, kad studentų su specialiaisiais poreikiais situacija aukštosiose mokyklose pagerėtų. Diskutuoti bus kviečiama plati auditorija svečių: nuo VU bendruomenės narių ir kitų aukštųjų mokyklų atstovų, iki suinteresuotų organizacijų, valstybinių institucijų atstovų. Negalėsiantiems dalyvauti konferencijoje organizatoriai pasiūlys prie jos prisijungti internetu – ji bus tiesiogiai transliuojama.
Kam to reikia?
Lietuvos universitetuose per dešimt metų (2004–2014) žmonių su negalia skaičius išaugo dvigubai, kolegijose – beveik penkis kartus. Akademinei bendruomenei teko didelė atsakomybė už tokį aplinkos pritaikymą, kuris sudarytų sąlygas studentams su negalia visavertiškai dalyvauti akademiniame gyvenime.
Deja, tenka pripažinti, kad šiuo metu dauguma universitetų vis dar nėra visapusiškai pritaikyti žmonėms, turintiems specialiųjų poreikių. „Liūdna, kai jaunas žmogus specialybę priverstas rinktis pagal tai, ar gali patekti į aukštosios mokyklos pastato vidų. Nepritaikyta universitetų infrastruktūra yra tik pirmoji kliūtis, su kuria susiduriama. Dalis dėstytojų nepasiruošę dirbti su specialiųjų poreikių turinčiais studentais. Dėl netinkamo visuomenės požiūrio šie studentai nėra visavertiškai įtraukiami į akademinę bendruomenę“, – teigia VU SA socialinės srities koordinatorė I. Širvinskaitė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!