Vilniaus universiteto Studentų atstovybė (VU SA) pateikė savo siūlymus dėl septynioliktosios Vyriausybės programos. Tarp 14 VU SA parlamento patvirtintų siūlymų – ilgalaikės Lietuvos aukštojo mokslo strategijos sukūrimas, nemokamas aukštasis mokslas, aukštųjų mokyklų tinklo pertvarka bei infrastruktūros plėtra.
„Manome, jog vieninteliu tvariu pagrindu ilgalaikiam valstybės vystymuisi užtikrinti turi būti pasirinkti švietimas, mokslas ir inovacijos. Šios sritys reikalauja strateginio požiūrio ir ilgalaikių priemonių, kurios negali priklausyti ir/ar kisti dėl vieno individo ar partijos norų. Minėtos sritys ir mūsų visų sugebėjimas dirbti kartu užtikrina Lietuvos ateitį, todėl teikiame siūlymus ir priemones, galinčias padėti juos įgyvendinant“, – rašoma dokumente, kuris buvo įteiktas valdančiųjų politinių partijų atstovams bei Seimo Švietimo ir mokslo komiteto nariams. Antradienį Seimui pritarus Sauliaus Skvernelio kandidatūrai į ministrus pirmininkus, artimiausiu metu VU SA siūlymų paketas pasieks jį ir ministrų kabinetą, kai tik šis bus suformuotas.
Savo siūlymuose studentai ypatingą dėmesį skyrė ilgalaikės raidos šalies aukštajame moksle užtikrinimui, nemokamų studijų įdiegimui. VU SA ekspertų teigimu, valstybė privalo visapusiškai prisidėti prie studijų kokybės užtikrinimo bei gerinimo, studentų paramos sistemos plėtros. Nepamirštamas ne tik Lietuvos aukštųjų mokyklų tinklo optimizavimas, bet ir elementarus rūpinimasis kiekvienu studentu. Iškeltos itin opios akademinio nesąžiningumo, gabių jaunų mokslininkų emigracijos problemos, poreikis investuoti į aukštojo mokslo infrastruktūrą, studentų savivaldų institucinį stiprinimą. Tarp VU SA siūlymų yra ir didesnis taikomosios mokslinės veiklos finansavimas, akademinės bendruomenės verslumo skatinimas, sąlygų bendrabučiuose gerinimas, stipendijų didinimas.
„Tikimės, kad pateikti siūlymai atsiras naujos Vyriausybės programoje. Tik abipusė valdžios atstovų ir studentų partnerystė priimant svarbiausius sprendimus leis pasiekti pačių geriausių rezultatų“, – teigė VU SA prezidentas Egidijus Kinderis.
VU SA išskirti svarbiausi darbai 2016–2020 m. Vyriausybės programoje aukštojo mokslo srityje:
- Sukurti ilgalaikę Aukštojo mokslo strategiją Lietuvoje.
- Įdiegti nemokamą aukštąjį mokslą visiems, peržengusiems nustatytą stojimo kartelę.
- Nusimatyti ilgalaikį planą, pagal kurį bent 2% BVP būtų skirti aukštojo mokslo finansavimui.
- Prisidėti prie studijų kokybės užtikrinimo ir gerinimo.
- Skatinti akademinį sąžiningumą.
- Prisidėti prie studentų paramos sistemos kūrimo.
- Toliau renovuoti studentų bendrabučius ir gerinti gyvenimo sąlygas juose.
- Nustatyti aiškų šalies ir jos regionų interesus bei poreikius atitinkantį universitetų ir kolegijų tinklą.
- Remti aukštojo mokslo infrastruktūros plėtrą.
- Skatinti akademinės bendruomenės verslumo gebėjimus.
- Numatyti fondus taikomajai mokslinei veiklai finansuoti.
- Sukurti programą, kuri padėtų susigrąžinti gabiausius jaunus mokslininkus į Lietuvą.
- Sukurti finansinę priemonę ir konkurso būdu leisti aukštųjų mokyklų dėstytojams parengti nuotolinius kursus, kurie būtų nemokamai prieinami visiems visuomenės nariams.
- Sukurti studentų savivaldų institucinio stiprinimo fondą.
VU SA raštas dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės nuostatų švietimo srityje įgyvendinimo
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė – seniausia ir didžiausia studentų savivalda Lietuvoje, daugiau nei 27 metus aktyviai prisidedanti prie studijų ir mokslo politikos formavimo bei įgyvendinimo.
Komentarų nėra. Būk pirmas!