Vasario 9 d. minima Tarptautinė odontologų diena, primenanti apie būtinybę rūpintis burnos sveikata ir higiena. Šią dieną kaip profesinę šventę mini ir esami bei būsimi odontologai. Viena tokių – Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto pirmo kurso odontologijos studentė Miglė Pekarskaitė. Apie odontologiją, studijas VU ir pirmą kartą minimą profesinę šventę pasakodama studentė džiaugiasi, kad pasirinkta profesija ir studijų programa – itin populiari ir konkurencinga.
Graži proga – šiurpi kilmė
„Šiais nelengvais visam pasauliui laikais, kai mūsų šypsenos daugiausia slepiamos po apsauginėmis kaukėmis, vis tiek labai svarbu skirti dėmesį savo burnos sveikatai. Virusai anksčiau ar vėliau neabejotinai bus nugalėti, o mes ir vėl vieni kitiems galėsime plačiai šypsotis“, – teigia būsimoji odontologė, ragindama nepamiršti apie kasdienę dantų priežiūrą ir burnos ligų profilaktiką.
M. Pekarskaitė pasakoja, kad tradicija Tarptautinę odontologų dieną visame pasaulyje minėti per šv. Apolonijos, odontologų globėjos, varduves kilo iš žiaurių istorinių įvykių. Pasak legendos, šv. Apolonija gyveno III a. Aleksandrijoje (Egipte). Dėl tikėjimo ji buvo nukankinta išraunant visus dantis ir sudeginta ant laužo.
„Iš pradžių ši moteris buvo laikoma dantų skausmą kenčiančiųjų globėja, tačiau XVIII a. garsaus prancūzų odontologo P. Fušaro iniciatyva pradėta laikyti odontologų globėja“, – pasakoja VU studentė ir priduria, kad šio žymaus dantų gydytojo praktika buvo ne šalinti sugedusius pacientų dantis, kaip buvo įprasta tais laikais, o juos gydyti ir atkurti kramtymo galimybę.
Studijos VU – siekiamybė nuo mokyklos laikų
Medicinos fakulteto studentė džiaugiasi galimybe mokytis ir aukšto lygio žinias įgyti Vilniuje, nes gimtosios šalies palikti neplanuoja: „Sostinės senamiestis, Kalnų parkas, apžvalgos aikštelės, Vilniaus universiteto kiemeliai – man gražiausios vietos ne tik gimtajame mieste, bet ir visoje Lietuvoje. Būtent todėl mano siekiamybė nuo gimnazijos klasių, kai jau pradėjau būsimų studijų prioritetų sąrašą, visada buvo Vilniaus universitetas“, – prisipažįsta pirmakursė.
M. Pekarskaitė pasakoja, kad universitetą laiko savo antraisiais namais ir seka tėvų pėdomis – jie taip pat studijas baigė VU, studijas VU magistrantūroje šiuo metu tęsia ir brolis. Tačiau studijos Medicinos fakultete, merginos teigimu, ne tik šeimos tradicijų tęsinys, o dar nuo pradinės mokyklos laikų besitęsiantis susidomėjimas.
„Žavėjimuisi gyvybės mokslais įtaką padarė mano šeima. Šis mokslas mane labai traukė. Mokytis mėgau visuomet, o biologijos pamokos, ypač žmogaus anatomijos temos, buvo visada pačios įdomiausios“, – prisimena M. Pekarskaitė.
Mintys apie odontologės darbą M. Pekarskaitę aplankė, kai jai dėl savo sveikatos ir grožio teko nemažai laiko praleisti odontologo kėdėje. „Daug pacientų bijo dantų gydymo. O aš visiškai priešingai – laukdavau vizitų, nes man buvo be galo įdomu, kokios bus tolesnės procedūros, koks turėtų būti rezultatas, kokie mano dantų defektai bus pašalinti.“
Ne paslaptis, kad stojamasis balas į odontologijos studijas yra labai aukštas, todėl nuo pat pradžių mergina dvejojo, ar pavyks, nuolat pagalvodavo ir apie kitas galimybes, tačiau abejones nugalėti padėjo mama. „Ji vis paklausdavo, kodėl aš vis „nurašau“ odontologijos studijas. Aš susimąstydavau: mano pažymiai puikūs, akademiniai pasiekimai pavyzdingi, žinios tikrai gilios. O visi aplinkui kartojo: kas, jeigu ne tu“, – prisiminimais apie būsimos profesijos pasirinkimo dilemą dalijasi mergina.
Koronaviruso pandemija nesutrukdė
Pasaulį sukausčius pirmajai COVID-19 pandemijos bangai, nuotolinio mokymosi forma mokykloje, pasak merginos, ir gąsdino savo naujovėmis, ir motyvavo dirbti dar daugiau, visą dėmesį skirti mokslams. „Mano užsispyrimas ir noras nugalėti tuometinės situacijos liūdesį vedė pirmyn, privertė įveikti nepasitikėjimą savo jėgomis ir aktyviai ruoštis egzaminams namuose“, – pasakoja tuo metu apie studijas dar tik svajojusi abiturientė. Pasak jos, egzaminus mokykloje ji išlaikė daug geriau, negu tikėjosi, ir nedvejodama pirmu numeriu pasirinko odontologijos studijas VU.
„Kai sužinojau, kad tikrai įstojau į odontologiją, buvau labai laiminga. Gyvenime visuomet taip būna: kai labai nori, stengiesi ir daug dirbi – tikslas tampa pasiekiamas. Tad ir man pavyko“, – džiaugiasi VU studentė ir tikina, kad palaikymas, kurį ji jautė besimokydama gimnazijoje, laikydama valstybinius egzaminus ar ką tik įstojusi į Medicinos fakultetą, jai ir toliau padeda neabejoti savo jėgomis.
Miglė neslepia, kad mokykloje ir per valstybinius egzaminus įgyta sėkminga nuotolinio mokymosi patirtis labai padeda ir dabar studijuojant VU. „Smagu, kad visi dėstytojai geranoriški. Jie supranta, kad pratybose dalyvauti nuotoliniu būdu yra ne taip lengva, todėl visais įmanomais būdais stengiasi padėti“, – teigia pirmakursė.
Anot jos, ne tik dėstytojai, bet ir bendrakursiai stengiasi nuotolinio mokymosi laiką išnaudoti kuo efektyviau: kuo daugiau dėmesio skirti papildomam pasiskaitymui ar pasikartojimui. „Žinoma, visuomet siekiame bendrauti su dėstytojais, jausti ir patys suteikti atgalinį ryšį. Neabejoju, kad bendromis pastangomis nugalėsime šią specifinę, už kompiuterio ekrano kartais įsiviešpataujančią nuotolinę tylą“, – sako M. Pekarskaitė.
Būsima odontologė prisipažįsta, kad pirmoji COVID-19 pandemijos pirmakursių laida patiria daug iššūkių, tačiau aplinkybės suteikia ir išskirtinumo: „Gyvai visi matėmės vos keletą kartų. Kai kurių kurso ar grupės draugų vardus dar sunku įsiminti. Bet tai tikrai yra kažkas neįprasto. Jaučiamės ypatingi pandemijos pirmakursiai.“
Pasak M. Pekarskaitės, šių laikų odontologija yra itin pažengusi, nuolat atsiranda naujų mokslinių ir techninių laimėjimų, mažinančių paciento diskomfortą ir trumpinančių gydymo laiką, todėl studentė didžiuojuosi savo būsima profesija, studijomis Medicinos fakultete ir savo ateities perspektyvomis.
„Odontologija – praktiška specialybė, bet ji labai panaši į muzikanto: jai taip pat reikia meilės ir meniškumo. Būti puikiu odontologu ar muzikantu turi ruoštis nuo mažens, daug mokytis ir savo įgūdžius lavinti visą gyvenimą“, – sako VU studentė.
Komentarų nėra. Būk pirmas!