Spalio 31 – lapkričio 4 d. Bostone (Jungtinės Amerikos Valstijos) vyks kasmetinis tarptautinis sintetinės biologijos konkursas „iGEM“ (angl. International Genetically Engineered Machine Competition). Jau penkerius metus iš eilės šiame prestižiniame renginyje dalyvaus ir mūsų šaliai atstovaus iš Vilniaus universiteto (VU) studentų sudaryta „Vilnius-Lithuania iGEM 2019“ komanda.
Ruošėsi nuo pavasario
Prieš išvykdama į JAV vyksiantį konkursą, „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda mokslo bendruomenei ir visuomenei pristatė savo projektą „Colight“. Pasak studentų, rengti projektą ir ruoštis prestižiniam sintetinės biologijos konkursui jie pradėjo dar vasario mėnesį, kai buvo suburta nauja „Vilnius-Lithuania iGEM 2019“ komanda.
Komandoje, kurią pagal konkurso taisykles sudaro jaunesni nei 23 metų nariai, yra keturiolika VU studentų. Dauguma jų studijuoja VU Gyvybės mokslų centre (GMC), tačiau komandoje yra ir atstovų iš Matematikos ir informatikos, Chemijos ir geomokslų, Medicinos fakultetų, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto. Komanda rengėsi konkursui VU GMC laboratorijose.
Pastebėjo neišnaudotą potencialą
Pasak „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos vadovo, VU GMC molekulinės biologijos ketvirtakursio Valento Braso, šių metų komandos projektas „Colight“ orientuojasi į vieną sparčiausiai besivystančių gyvybės mokslų sričių – optogenetiką.
„Optogenetika yra gyvybės mokslų sritis, kuri leidžia tyrėjams pasitelkiant šviesai jautrius baltymus itin tiksliai valdyti ląstelės funkcijas. Ir nors optogenetikos pritaikymas šiuo metu tampa vis įvairesnis, tačiau dėl efektyviai veikiančių šviesa aktyvuojamų sistemų trūkumo ryškaus proveržio biotechnologijose vis dar nėra. Suprasdama šios srities problemas ir milžinišką optogenetikos potencialą, „Vilnius-Lithuania iGEM 2019“ komanda šiemet nusprendė kurti naujus optogenetinius įrankius, kurie atvers naujas ląstelės valdymo galimybes“, – sako komandos vadovas.
„Sudarydami šiuos įrankius daug dėmesio skyrėme ir matematinio modelio bei programinės įrangos kūrimui. Matematinėmis simuliacijomis parodėme galimybę šviesą panaudoti kaip signalą kuriant kompiuterio ir ląstelės sąsają“, – pasakoja V. Brasas.
Komanda teigia tikinti, kad jų sukurti optogenetiniai įrankiai pravers tolesniuose fundamentiniuose gyvybės mokslų tyrimuose ir plėtojant tikslesnius terapijos metodus medicinoje.
Dalyvavimas prestižiniame konkurse – įvertinimas Lietuvai
Spalio 30-ąją į JAV išvykstanti komanda savo projektą Bostono Hyneso konferencijų centre (Hynes Convention Center) pristatys penktadienį 15 val. Lietuvos laiku, o konkurso nugalėtojai paaiškės jau sekmadienį. Pasak V. Braso, konkurse dalyvaujančios lietuvių komandos visada buvo ambicingos ir nestokojo idėjų, o po 2017-ųjų komandos sėkmės, kai lietuviai iškovojo Didįjį prizą, lūkesčiai – maksimalūs.
Pasak „iGEM“ komandos atstovų, nors konkurencija konkurse išties didelė, ir šiemet jie tikisi savo pasirodymu garsinti Lietuvos vardą pasaulyje.
„Dalyvauti tokiame konkurse ir rungtis su geriausiais pasaulio universitetais jau yra laimėjimas. Mes, Vilniaus universitetas, turime ką parodyti pasauliui“, – teigia komandos mokslinis vadovas profesorius Rolandas Meškys.
Jam antrina ir Dainius Tautvaišas – „Thermo Fisher Scientific“ biotechnologas, pirmosios „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos, susibūrusios 2015 m., įkūrėjas. „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos iš kitų išsiskiria tuo, kad visuomet įdeda išskirtinai daug darbo ir turi ką pristatyti nuvykusios į Bostoną“, – pabrėžia jis. Sintetinės biologijos konkurse D. Tautvaišas Lietuvai atstovauja kitoje barikadų pusėje – jau antrus metus iš eilės jis kviečiamas vertinti komandų projektus „iGEM“ konkurse. Jis yra pirmasis ir kol kas vienintelis lietuvis, teisėjaujantis šiame konkurse.
Lietuviai „iGEM“ konkurse dalyvauja nuo 2015 m. Pirmoji komanda pelnė aukso medalius ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją mokslo pažangos srityje. 2016 m. komanda iškovojo aukso medalį ir vieno iš penkių geriausių projektų nominaciją medicinos kategorijoje, 2017 m. laimėjo pagrindinį konkurso prizą.
2018 m. komanda iškovojo bronzos medalius ir pelnė nominacijas vieno iš penkių geriausių mokslo pagrindų ir matematinio modelio kategorijose.
Komentarų nėra. Būk pirmas!