Vilniaus universiteto (VU) studentų komandos projektas prestižiniame sintetinės biologijos konkurse „iGEM“ įvertintas aukso medaliu. Be to, lietuvių projektas priskirtas prie penkių geriausių medicinos srities darbų. Ši konkurso kategorija laikoma konkurencingiausia.
VU studentai Bostone (JAV) pristatė sukurtą žarnyno bakterijų programavimo metodą, kuris palengvintų įgimta fenilketunorijos (PKU) liga sergančių vaikų gyvenimą. „Vilnius iGEM“ komanda siekė sergančiųjų dietą palengvinti taip, kad jie turėtų gerokai platesnį pasirinkimą. Šiam tikslui pasitelktos žarnyne natūraliai gyvenančios bakterijos. Į jas „įdedamas“ trūkstamas fermentas, kuris skaido fenilalaniną. Taip šios bakterijos tarsi kempinė susiurbia amino rūgšties perteklių ir kontroliuoja fenilalanino kiekį, ką sveikų žmonių organizme atlieka fermentas. Taigi sergantiesiems PKU reikėtų tiesiog kartą per mėnesį išgerti bakterijų mišinį tabletės ar jogurto pavidalu.
„Labai džiaugiamės puikiai pristatę projektą ir sulaukę atitinkamo įvertinimo. Smagu, kad mūsų darbas pasauliniame kontekste atrodė rimtai, nes nemažai kitų komandų spėjo atlikti tik pradinius savo projektų darbus. Medicinos kategorijoje buvome įvertinti kartu su komandomis iš Oksfordo universiteto, Londono universiteto koledžo ar Kalifornijos universiteto Los Andžele. Įdomu tai, kad dar kelios komandos tyrinėjo panašią žarnyno bakterijų naudojimo sritį. Tai įrodo, kad neatsiliekame nuo pasaulinių tendencijų. Tikimės, kad mūsų pasiekimas atkreips ir visuomenės dėmesį į sintetinės biologijos galimybes Lietuvoje“, – įsitikinusi VU studentų komanda.
Bostone mūsų šaliai atstovavo dešimt esamų ir buvusių VU studentų iš Chemijos, Gamtos mokslų ir Medicinos fakultetų: Rugilė Burbulytė (molekulinė biologija, 3 kursas), Kotryna Čekuolytė (biotechnologijos ir mikrobiologija, 4 kursas), Eigilė Eidėnaitė (biochemija, 4 kursas), Marius Jatautas (biochemija, 4 kursas), Vykintas Jauniškis (biochemija, 4 kursas), Miglė Kalvaitytė (genetika, 4 kursas), Ieva Savickytė (genetikos bakalaurė), Sofija Semeniuk (genetikos bakalaurė), Karolis Šablauskas (medicina, 6 kursas) ir Emilija Vasiliūnaitė (genetika, 3 kursas).
„Vilnius iGEM“ komanda apsilankė pasaulinėje „Thermo Fisher Scientific“ būstinėje, kur papasakojo apie savo projektą.
Lietuva konkurse „iGEM“ dalyvavo jau antrą kartą. Pernai VU studentų komanda buvo apdovanota taip pat aukso medaliu už projektą „ColiClock“, kuris sprendžia bakterijų senėjimo klausimus. Kaip ir pernai, VU studentus globojo VU Biotechnologijos instituto profesorius Virginijus Šikšnys.
Tarptautinis „iGEM“ konkursas skatina jaunųjų mokslininkų inovatyvumą, iniciatyvumą ir verslumą. Bostone komandų pristatytos idėjos dažnai pritaikomos praktikoje sprendžiant aktualias aplinkosaugos, medicinos, gamybos ir kitas problemas. Šiemet 11 kartą vykusiame konkurse dalyvavo per 300 komandų iš didžiausių pasaulio universitetų.
Komentarų nėra. Būk pirmas!