2025 m. QS pasaulio universitetų reitinge trečią kartą įvertinti universitetų tvarumo rodikliai. Šiemet Vilniaus universitetas (VU) iš vertintų 1744 aukštojo mokslo institucijų pakilo QS tvarumo reitinge ir užima 315 vietą (pernai buvo 474-as). VU taip pat yra pirmoje vietoje tarp universitetų Lietuvoje ir 147-as (iš 556) tarp Europoje reitinguotų universitetų.
Itin aukštas VU tvarumo rodiklis – 83 vieta pasaulyje
Pasaulio universitetų tvarumo reitingas sudaromas įvertinus tris – poveikio aplinkai (angl. Environmental Impact), poveikio visuomenei (angl. Social impact) ir tvaraus valdymo (angl. Governance) rodiklius.
Itin aukštai įvertintas VU poveikis aplinkai – 268 vieta pasaulyje. Lyginant atskirus parametrus, daugiau nei 150 pozicijų pakilo VU institucijos tvarumo indeksas – iš 254 į 83 vietą. Aukštųjų mokyklų poveikis aplinkai matuojamas remiantis institucijos tvarumo (angl. Environmental Sustainability), mokymosi tvarumo (angl. Environmental Education) ir tvarumo tyrimų (angl. Environmental Research) duomenimis.
Poveikio aplinkai rodiklis atspindi, ar institucija rengia strategijas, atlieka mokslinius tyrimus ir vykdo edukacines veiklas atsižvelgdama į aplinką. Šiam rodikliui nustatyti naudojami bendri QS reitingų, pačių universitetų, Nyderlandų kompanijos „Elsevier“ ir pasaulinių organizacijų, tokių kaip UNESCO ir Pasaulio bankas, duomenys.
Įvertintas ir poveikis visuomenei
Poveikio visuomenei kategorijoje išskirtinai gerai įvertintas VU poveikis švietimui ir lygybė – atitinkamai 380 ir 386 vieta.
Universiteto poveikis visuomenei nustatomas atsižvelgiant į 5 kategorijas: įdarbinimo ir galimybių (angl. Employability and Opportinities), lygybės (angl. Equality), gyvenimo kokybės (angl. Health & Wellbeing), poveikio švietimui (angl. Impact of Education) ir dalijimosi žiniomis (angl. Knowledge Exchange).
Pagal tvaraus valdymo rodiklį VU yra 392 vietoje. Jis vertinamas atsižvelgiant į tai, ar institucija vadovaujasi atviru sprendimų priėmimo principu, palaiko etišką organizacinę kultūrą, turi studentų atstovų valdymo organuose, yra finansiškai skaidri.
Kad patektų į tvarumo reitingą, aukštojo mokslo institucijos turi atitikti šiuos kriterijus: būti įsipareigojusios švelninti klimato kaitos krizę, būti įrodžiusios mokslinių tyrimų kultūros suderinamumą su Jungtinių Tautų (JT) nustatytais darnaus vystymosi rodikliais (SDG), būti QS reitingų dalyvės.
Universitetų tvarumo reitingas visų pirma suteikia galimybę įvertinti, kurios institucijos yra faktiškai įsipareigojusios savo veiklą vykdyti tvariau. Šis įsipareigojimas taip pat turi būti patvirtintas išorinių įrodymų – nuo universiteto absolventų daromo poveikio mokslui ir technologijoms sprendžiant klimato kaitos problemas iki mokslinių tyrimų, atliekamų įgyvendinant 17 JT darnaus vystymosi tikslų.
Galiausiai vertinamas universitetų, kaip švietimo ir mokslinių tyrimų centrų, socialinis, aplinkosauginis ir valdymo poveikis, o kartu aukštųjų mokyklų, kaip pagrindinių darbdavių, sprendžiančių veiklos tvarumo uždavinius, poveikis visuomenei.
Komentarų nėra. Būk pirmas!