Vilniaus universiteto Verslo mokykla (VU VM) kartu su partneriais iš Suomijos, Švedijos, Vokietijos, Lenkijos ir kitų Baltijos jūros regiono šalių dalyvauja tarptautiniame projekte The Baltic Sea Underground Innovation Network (BSUIN). Iki šiol ištirta trijų požeminių laboratorijų verslo aplinka: Callio Lab Suomijoje, Reiche Zeche Vokietijoje, Freiberge ir Äspö Hard Rock Laboratory Švedijoje.
„Pagrindinis šio projekto tikslas – išvystyti Baltijos jūros regione esančių požeminių laboratorijų tinklą ir plėsti jų teikiamas galimybes verslui, visuomenei ir inovacijų kūrimui. Visos projekte dalyvaujančios kasyklos turi sukūrusios unikalią infrastruktūrą, kurią galima pritaikyti verslo ir mokslo poreikiams tenkinti ir jų sinergijų generavimui. Pavyzdžiui, Švedijoje jose laidojamos branduolinės atliekos, atliekami susiję moksliniai ir komerciniai tyrimai, Vokietijoje labiausiai propaguojamas turizmas, Suomijoje saugojami virtualūs duomenys, atliekami tyrimai byloja apie tai, kad dėl stabilios temperatūros ir aibės kitų parametrų įmanoma esamą infrastruktūrą pritaikyti žuvininkystei, žemės ūkiui ir kt. sritims. Požeminėse kasyklose įkurtose laboratorijose turima patirtis yra labai skirtinga, o tai – vienas didžiausių šio projekto privalumų, kadangi įmanoma viso partnerių tinklo pagrindu formuoti ekonomiškai gyvybingą klasterį, kuris ateityje galėtų tapti sėkmingai veikiančia platforma, konkurencinga net tarptautiniu lygmeniu. Būtent dalindamiesi patirtimi ir sujungdami akademinių institucijų, verslo, vyriausybinių ir visuomeninių organizacijų pajėgumus galime gauti geriausią rezultatą” – teigia VU VM partnerystės docentas Taurimas Valys, BSUIN projekto Lietuvos grupės vadovas.
Šiuo metu projektas jau įsibėgėja – po antrosios duomenų rinkimo sesijos Švedijoje, VU Verslo mokyklos atstovai, atsakingi už verslo analizės sritį, kartu su kitais partneriais pateikė tarpinę projekto ataskaitą. Surinkti duomenys ir jų analizė jau dabar atskleidžia daug naujų ir naudingų įžvalgų tiek šio projekto rėmuose, tiek tolimesnio požeminių kasyklų įveiklinimo perspektyvoje.
„Vis labiau įsitikiname, kad šio projekto didžiausia vertė – galimybė dalintis patirtimi ir mokytis vieniems iš kitų. Taip pat susitikimų įvairiose šalyse metu pastebime, koks šis projektas svarbus vietos gyventojams – dažnai nuo konkrečios kasyklos sėkmingos veiklos priklauso to miesto gyventojų gerovė, ypač tai aiškiai supratome, kai lankėmės Oulu regione, kur šiuo metu sėkmingai ir pelningai veikiančios kasyklos uždarymas gali tapti dideliu socialiniu ir ekonominiu iššūkiu regiono gyventojams bei verslui. Dėl to jaučiamas didelis palaikymas vietos politiniu lygmeniu. Tikime, jog šis projektas turės teigiamos įtakos tiek Baltijos jūros regiono, tiek tarptautiniu lygmeniu. Džiugu, kad dėl šios priežasties visų suinteresuotų grupių įsitraukimas toks didelis. Pastarojo susitikimo Švedijoje metu aptarėme galimybes kaip vėliau galima būtų tęsti šias veiklas, jau pasibaigus numatytam BSUIN projektui“ – teigia T. Valys.
Kitas projekto dalyvių susitikimas numatomas Lenkijoje, KGHM Cuprum Research and Development Centre lapkričio mėnesį.
Komentarų nėra. Būk pirmas!