Vyriausybei nevykdant pažadų dėl papildomų lėšų skyrimo dėstytojų, mokslininkų ir neakademinių darbuotojų atlyginimams didinti nuo sausio 1 d., Vilniaus universitetas (VU) skelbia laikinai stabdantis savo veiklą.
Nors Vyriausybė žadėjo ieškoti finansinių išteklių aukštajam mokslui po praėjusią savaitę vykusių protestų, gruodžio 2 d. buvo pasirašyta pakoreguota švietimo ir mokslo darbuotojų kolektyvinė sutartis, kurioje numatyta, kad dėstytojų ir tyrėjų darbo užmokestis kils iki 10 proc., tačiau tik nuo 2020 m. rugsėjo 1 d., o ne nuo 2020 m. sausio. Tai reiškia, kad metinės pajamos dėstytojams ir tyrėjams kiltų iki 3 proc. Likimo valiai paliekamas ir neakademinis personalas, nesprendžiamas mažų studentų skatinamųjų stipendijų dydžių klausimas.
VU rektoriaus Artūro Žukausko teigimu, nors pastaraisiais metais atlyginimai akademiniams darbuotojams augo, didžiuotis nėra kuo – jie vis dar yra nekonkurencingi, pamirštami neakademiniai darbuotojai, o valstybė nekeičia savo požiūrio į mokslą. Anot rektoriaus, aukštajam mokslui skiriami asignavimai tebesuvokiami kaip išlaidos, nepaisant to, kad jos atsiperka dešimteriopai.
„Leiskite paaiškinti skirtumą – investicijos neša grąžą, didesnę už įdėtą vertę. Vyriausybė, kadaise deklaravusi švietimą pagrindiniu savo programos prioritetu, šiandien jį sistemingai žlugdo. Neneigiame jos indėlio didinant akademinių darbuotojų atlyginimus pastaruosius dvejus su puse metų ir sakome ačiū už tai. Bet mokslas tebėra pacientas, prijungtas prie dirbtinio kvėpavimo aparato. Mūsų akademinė bendruomenė yra pervargusi ir pasipiktinusi, todėl mums nelieka nieko kita, kaip tik laikinai stabdyti savo veiklą“, – teigia A. Žukauskas ir priduria, kad VU veikla iš pradžių bus stabdoma dviem dienoms – gruodžio 5 ir 6 d.
VU skelbia, kad vienintelės išimtys bus daromos universitete vyksiančioms tarptautinėms ir nacionalinėms konferencijoms ir išoriniams renginiams, kurių svečiams taip pat bus pristatomi veiklos stabdymo motyvai.
440-ąjį gimtadienį šiemet minintis VU yra viena seniausių ir žymiausių aukštųjų mokyklų Vidurio ir Rytų Europoje, ilgametis valstybės švietimo ir kultūros židinys. Toks veiklos stabdymas pačių universitetų iniciatyva istorijoje yra itin retas reiškinys. Vienas jų įvyko dar XIII a., kai tuometinis popiežius Grigalius IX, siekdamas apsaugoti universitetą nuo pasaulietinės valdžios savivalės, 1231 m. suteikė Paryžiaus universitetui Prancūzijoje teisę nutraukti visas paskaitas.
Komentarų: 7
2019-12-03 15:40
mo VU puslapis veiks ar bus skaidrė?
2019-12-04 08:56
emeritusReiketu pirma normaliu kvalifikaciniu reikalavimu profesoriams, tada gal butu galima apie algas kalbeti. Dabar daugelis sedi su “recenuzojamais straipsniais” studentu konferenciju leidiniuose ir nori tukstantiniu atlyginimu.
2019-12-04 13:48
lileGerbiamųjų akyvių Profesorių emeritų nuomonė turėtų įtakoti universitetų tvarką per vidinius mechanizmus.
VU Emeritas siūlo VU pradėti pertvarką nuo savęs?
VU gali sureitinguoti savo profesorius mokslinės veiklos pagrindu, palyginti atlyginimus ir pateikti viešai diskusijai VU, išvadas-plačiau.
Tik tarptautiniuose tyrimuse dalyvaujantis mokslininkas gali išugdyti konkurencingą specialistą. Vietinių šalies mokslo finansavimo principų efektyvumas nėra vertinamas etapiniu būdu, tarptautiniu masteliu.
Ar valstiečiai gali valdyti mokslininkus?
Gal yra ir pačios mokslo bendruomenės apsileidimo?
2019-12-04 13:26
Valio!Šaunuoliai VU!!! Pagaliau kažkas DAROMA, o ne tiktai maldaujama ir verkiama!!! O skeptikams atsakysiu, kad be rimtų algų nebus ir rimtai nusiteikusių darbuotojų, o taigi ir rimtų straipsnių bei konferencijų! Viskas susijęs ir alga, deja, šiuo atveju turi eiti pirma, o ne iš paskos… ;-)
2019-12-04 14:02
AurimasKai kurie padaliniai skeptiškai reaguoja (ir net pasipiktino) dėl veiklos sustabdymo. Argumentas – rektorius neturi teisės, renkasi darbuotojai patys. Suprantu, kai pagrindinis pragyvenimo šaltinis yra mokslinių tyrimų verslo užsakymai arba antraeilis darbas versle, tai dėl tų kelių eurų biudžetinės algos nesinori mojuoti kepurėmis. Bet kai iš idėjos pilnu etatu dirbi tik VU, matai tame prasmę arba atiduoti pareigą/skolą, kai šis darbas yra tavo vienintelės pajamos – tai tikrai nejuokinga. Ir turi būti apie tai supratimas ir solidarumas tarp mokslininkų. Čia reikia ir apie ateities kartas galvoti, apie emigraciją, nes čia susiję su mūsų valdžia, jos demagogija ir arogancija, kas seniai tapo vizitine kortele ir savaime suprantamu dalyku. Lietuva nėra mačiusi streikų, todėl vyriausybė ir leidžia sau tyčiotis iš aukštojo mokslo. Manau, metas parodyti, ir traktoriais, ir gaisrinių automobiliais, ir studentų miniomis, kad mandatus dalina liaudis, ir tikroji valdžia yra rinkėjų rankose, o ne išrinktųjų. Išrinktieji tarnauja mums, o ne mes jiems. Riaušės yra nepateisinamos ir nereikalingos, tikėtina kad ir luošas gali likti nuo guminių kulkų. Bet sniego gniūžtes reikia pamėtyti dideliu mastu, į seimo ir vyriausybės langus bei sienas. Moslinių publikacijų dalinimas seimo nariams nelabai padės. Tos subtilios išsilavinusių žmonių protesto akcijos daugumai valdančiųjų liks nesuprastos. Skaudu. O sputnik naujienos jau trina rankom ir ruošia propagandos reportažą, kaip rusakalbiai priespaudoje mitingus rengia, ir metas į pribaltiką pasiųsti taikdarių misiją iš Karaliaučiaus… Seime, Vyriausybe, ar nepramatot truputį į priekį? Ar tikrai reikia masinių streikų ir mitingų? Gal blaiviai mąstant galima nebedemonstruoti savo viršenybės ir žinojimo ko reikia Lietuvai, ir perdėlioti prioritetus valstybėje? Ar kažkokie nesuprantami ir neteisėti reikalavimai yra išsakyti? Supriešinimas padarys didžiulę žalą, nepamirškit, kad esame CCCP taikinys nr.1.
2019-12-04 16:02
John DowVery strange to see the strike to be organised by the university administration. University board, where are you? Any official comments?
2019-12-06 10:31
Jane DowWhy strange? It’s not the employees’ STRIKE agains the university board, but the whole university’s PROTEST against the government policy of killing education in Lithuania!