Mieli skaitytojai,
pavasario pradžioje atidarėme du naujus mokslo centrus – Jungtinį gyvybės mokslų centrą (JGMC) ir Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą (NFTMC). Čia telksis didelė dalis iškiliausių mūsų šalies mokslo grupių, bus kuriamos naujos žinios. Rektorius prof. Artūras Žukauskas mano, kad šie centrai universitetą pakylės į geriausių pasaulio universitetų 300-tuką ir galbūt sudarys prielaidas išugdyti Nobelio premijos laureatus. Tam pagrindas jau padėtas – jauni mokslininkai, savo tyrimus galėję tęsti bet kurioje ES šalyje, nusprendė juos vykdyti VU. Trys iš jų dalijasi savo patirtimi.
Platus VU mokslininkų tyrimų spektras. Doc. Inga Vidugirytė-Pakerienė nagrinėja, kaip Lietuva dar XIX a. pradžioje atsidūrė ukrainietiškame geografiniame peizaže. Istorijos fakulteto mokslininkai atliko tarptautinį tyrimą, ieškodami atsakymo, kur ir kaip XVIII a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje gyveno žydai. Mūsų ir Šveicarijos mokslininkai susidomėjo Lietuvos pelkių likimu ir klimato pokyčių poveikiu pelkių ekosistemoms. Tyrinėdami aukštapelkes, jie aiškinosi, koks klimatas mūsų šalyje vyravo prieš tūkstančius metų ir kaip klimato pokyčiai artimiausią šimtmetį pakeis mūsų pelkių ekosistemas. Istorikus smalsumas atvedė į Švč. Trejybės bažnyčios, esančios Bazilijonų vienuolyno ansamblyje, rūsį, kuriame buvo įvairiais laikais sumesti karstai su palaidojimais. Antropologiniai tyrimai padėjo atskleisti ir kai kurias vienuolijos gyvenimo paslaptis – ne tik kokiomis ligomis sirgo ši bendruomenė, bet ir kokį gyvenimo būdą mėgo. Tyrinėjimų spektrą tęsia fizikai. Jie aiškina apie Beselio funkcijų savybes šiuolaikinėje lazerių fizikoje ir Beselio pluoštų panaudojimą.
„Spectrum“ kalbina VU absolventą, fiziką prof. Virginijų Barzdą, dirbantį Toronte. Mokslininko tyrimai žada proveržį biologijoje ir medicinoje.
Lietuvos socialinis modelis sutelkė mokslininkus tarpdalykinio taikomojo pobūdžio darbams. Projektas parodė, kad lėšų tyrimams pritraukimas, tyrimo rezultatų įkomercinimas įmanomas ne tik fizinių ar gamtos mokslų srityse. Socialinio modelio projektas visuomenėje sutiktas nevienareikšmiškai. Kodėl jis sukėlė tiek daug aistrų? Į šį klausimą atsako projekto vadovas prof. Tomas Davulis.
Kviečiame skaitytojus į VU biblioteką pavartyti plantenų. Nors jų rinkinys mūsų bibliotekoje nėra labai didelis, bet Lietuvoje vienas reikšmingiausių. Jūsų laukia ir Botanikos sodo Vingio skyrius, išlaikęs išskirtinį savitumą – čia susipina dabartis ir istorinio kultūrinio paveldo dvasia. Prof. Dainora Pociūtė-Abukevičienė gilinasi į pirmojo akademijos rektoriaus Petro Skargos vizijas. Akademijai jis vadovavo pirmuosius metus ir nemažai prisidėjo prie jos lyderystės įtvirtinimo.
Mūsų ekspertai atsako į klausimus apie ligas ir knygas. O mes jums, mieli skaitytojai, linkime gerų skaitinių, sveikatos, šiltos ir turiningos vasaros!
„Spectrum“ redakcija
Komentarų nėra. Būk pirmas!