Spalio 15 d. (šeštadienį) 18.00 val. koncertų ciklas „Muzikos valanda Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje“ kviečia į koncertą „Variations de Concert“, kuriame žymaus amerikiečio Colino Andrewso valdomi vargonai prabils fanfariškais angliškais balsais.
Koncerte skambės XX a. anglų kompozitorių sero Arthuro Blisso „Trys karališkos fanfaros“ ir Paulo Pattersono Tokata „Fluorescence“. Vakaro programą papildys nesenstančio J. S. Bacho Pasakalija c-moll, BWV 582, Preliudas ir fuga G-dur, BWV 541, ir choralai „O Mensch, bewein’ dein Sünde gross”, BWV 622, ir „Jesus, meine Zuversicht”, BWV 728. Renginiui ugnies pridės virtuoziškos XX a. pradžios prancūzų kompozitoriaus Josepho Bonneto „Variations de Concert“.
Vienas iš pagrindinių anglų vargonų muzikos bruožų yra spalvingosios fanfaros, skambančios karališkųjų ceremonijų metu ir imituojančios trimitų garsus. Labai dažnai fanfariškieji registrai būna net atskiriami nuo visų vargonų ir iškeliami į bažnyčios galą, kad skambėtų kuo šventiškiau. Būtent tokio skambesio ir yra sero Arthuro Blisso „Trys karališkos fanfaros“.
J. S. Bacho Pasakalija, BWV 582, yra vienas klausytojų ir vargonininkų mėgstamiausių jo kūrinių. Nors kompozitorius ją parašė dar būdamas visai jaunas, kūrinys apibendrina ankstyvąjį J. S. Bacho stilių.
J. S. Bacho Preliude ir fugoje G-dur, BWV 541, susipina šiaurės Vokietijos ir Italijos mokyklos. Vokiškajai atstovauja ilga solo melodija, dar vadinama passagio, o Italijai – ritnornello technika, pasireiškianti tuo, kad pagrindinė muzikinė idėja dažnai sugrįžta vis kitose tonacijose, taip suteikdama kūriniui vieningumo.
Jeigu būtų sudarytas gražiausių J. S. Bacho choralinių preliudų dešimtukas, choralas „O Mensch, bewein dein Sünde gross” (O žmogau, apverki savo didžią kaltę), BWV 622, neabejotinai patektų į jį. Iš tiesų tai yra vienas iš giliausių teksto ir muzikos sąsajų turinčių kompozitoriaus kūrinių vargonams.
Anglų kilmės vargonininkas Colinas Andrewsas vargonus studijavo Karališkojoje Londono muzikos akademijoje pas Douglasą Hawkridge’ą ir Margaret McDonald. Vėliau tęsė studijas Ženevoje, Šveicarijoje, pas Lionelį Roggą. C. Andrewsas laimėjo prizus kelete prestižinių tarptautinių konkursų, tarp jų Dubline (1980 ir 1982). Vargonininkas dažnai koncertuoja garsiausiose koncertų salėse ir katedrose visame pasaulyje: nuo Suomijos ir Šiaurės Islandijos iki Pietų Afrikos, nuo JAV iki Korėjos, Honkongo bei Japonijos.
Be savo koncertinės veiklos, C. Andrewsas skaito paskaitas daugelyje pasaulio šalių, tarp jų Taivane, Vengrijoje, Rusijoje ir kitur. Jo kompaktinės plokštelės buvo išleistos „Priory“, „Zig Zag“ ir „Gothic/Loft“ firmų. Vargonininkas taip pat buvo tarptautinių konkursų Lenkijoje bei Amerikoje vertinimo komisijos narys, kurį laiką dėstė Rytų Karolinos universitete, o šiuo metu yra muzikos direktorius presbiterijonų bažnyčioje Kolumbe, Indianos valstijoje, JAV.
Šis renginys priklauso VU Kultūros centro organizuojamiems koncertams „Muzikos valanda Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje“. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį ir itin plačias galimybes, taip pat siūlo pasižiūrėti nemokamą videoekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus: https://jonuvargonai.weebly.com/video-ekskursija-po-vargonus.html.
Bilietai parduodami prieš koncertą renginio vietoje. Bilieto kaina – 15 Lt; moksleiviams, studentams, neįgaliesiems ir senjorams su pažymėjimais – 10 Lt.
Komentarų nėra. Būk pirmas!