Mieli skaitytojai,
ruduo nuteikia melancholiškai. Lėtai slenkantis laikas, sakytum, nieko nedomina. Klystate. Pasirodo, laikas, kaip mokslinė problema, jau seniai audrino įvairių sričių mokslininkų protus. VU mokslininkas Antanas Kairys supažindina su įvairiais požiūriais į laiko perspektyvą ir netgi pateikia receptą, kaip ją pakeisti.
Ypatingas dėmesys šiame „Spectrum“ numeryje skiriamas sveikatai. Ką naujo pogenominė era žada vėžio tyrimams ir gydymui? Dr. Sonata Jarmalaitė rašo, kad VU mokslininkams pavyko atrinkti informatyviausius krūties ir priešinės liaukos vėžio epigenetinius žymenis, kurie nustatomi net 92–94 proc. visų navikų. Ateityje šie žymenys galėtų padėti anksčiau aptikti piktybėjančias ląsteles, numatyti ligos sudėtingumą, parinkti tinkamiausią gydymą.
VU Taikomųjų mokslų instituto mokslininkai siekia sukurti mokslinius ir technologinius pagrindus naujam neterminiam ir necheminiam antibakteriniam metodui, leidžiančiam užtikrinti maisto mikrobiologinę saugą. Pasitelkus mokslinius tyrinėjimus yra sukurti nauji produktai, maistas, kurį sąlygiškai galime vadinti funkciniu. Kokie tai produktai ir koks jų poveikis žmogaus organizmui, sužinosite perskaitę doc. dr. Algio Abaravičiaus straipsnį „Funkcinis maistas“.
Nustatyta, kad 2008 metais bent kartą narkotikų yra vartoję 12,5 proc. Lietuvos gyventojų, o jei priskaičiuotume dar ir oficialiai leistų narkotinių medžiagų (nikotino ir etilo alkoholio) indėlį, tai vargiai liktų 10–20 proc. tų, kurie tokių „gėrybių“ neragavo. Nors didelę dalį narkotinių medžiagų sudaro cheminiai junginiai, priskiriami alkaloidams, tačiau kur kas daugiau tokių medžiagų mes sunaudojame kasdien su maisto produktais ir gėrimais. Kokios tai medžiagos, aiškina doc. A. Žilinskas straipsnyje „Alkaloidai: „šventė“ ar kasdienybė?“.
Kodėl skiriasi vyrų ir moterų kūno dydis? Niekada apie tai nesusimąstėte? Prof. J. Tutkuvienė nagrinėja kūno žymenis. Perskaitę sužinosite, kodėl netobula Barbės figūra, ką gali papasakoti žmogaus veidas ir kt. Mildos Levandraitytės straipsnyje „Didžiausia grėsmė – klimato atšilimas“ pasakojama, kokių veiksmų imasi mokslininkai, kad sustabdytų klimato kaitą. Kokiems pokyčius išgyvena VU biblioteka, kur Lietuvoje galima išmokti turkų kalbą, kodėl visi mūsų alumnai birželį susirinko į Botanikos sodą? Atsakymus į šiuos ir daugelį kitų Jums rūpimų klausimų rasite šiame „Spectrum“ numeryje. Malonaus skaitymo!
„Spectrum“ redakcija
Komentarų nėra. Būk pirmas!