Mieli Vilniaus universiteto bendruomenės nariai,
įteikę diplomus 4500 Vilniaus universiteto absolventų, užbaigėme mokslo metus.
Šiemet minime 700 metų Vilniaus miesto jubiliejų ir 444 metus VU istorijos mieste. Netrukus Vilniuje vyksiantis istorinis NATO viršūnių susitikimas, kurį pasitiksime VU organizuojama tarptautine politikų ir akademikų konferencija, liudija didėjančią Vilniaus reikšmę regiono ir Europos politikoje, kurioje savo vietą atranda ir Vilniaus universitetas. Turime unikalią progą didinti mūsų vardo žinomumą ir plėsti tarptautinius ryšius, atsiverdami pasauliui ir tapdami stipriais globalios mokslo erdvės žaidėjais.
Metus pradėjome išskirtiniais mokslo pasiekimais. Vilniaus universiteto tyrėjai Stephen K. Jones Jr. ir Giedrė Motuzaitė Matuzevičiūtė Keen gavo du labiausiai vertinamus Europos mokslo tarybos grantus. Patvirtinti ir pradėti įgyvendinti penki „Horizon Europe“ Marie Curie individualių stažuočių projektai, tarp jų du – mokslininkių iš Ukrainos.
Studijų srityje mūsų laukia esminė naujovė – pradedamos individualiosios studijos, kurios leis studentams šalia pagrindinės specialybės įgyti papildomų žinių bei įgūdžių ir taip išnaudoti įvairiapusio universiteto galimybes. Per metus atliktas didžiulis darbas – atnaujintos beveik visos bakalauro ir vientisųjų studijų programos.
Tuo tarpu žingsnis didinant VU studijų tarptautiškumą žengtas Senatui patvirtinus Kalbų politikos gaires, kurių įgyvendinimas prisidės prie kokybiškų tarptautinių studijų ir tarptautiškos mokymosi aplinkos kūrimo.
Pernai studijas VU pradėjo daugiau kaip 400 studentų iš Ukrainos. Universitetas stengiasi sudaryti kuo palankesnes sąlygas Ukrainos studentams, dėl karo negalintiems siekti aukštojo mokslo savo šalyje: visi jie gavo LDK stipendijas, didžioji dauguma buvo atleisti nuo studijų įmokos, daugelis prioriteto tvarka galėjo apsigyventi bendrabučiuose.
Naujausių reitingų rezultatai parodė, kad esame labai gerai įvertinti dėstymo kokybės, dėstytojų ir studentų santykio, tarptautinės tinklaveikos požiūriu, tačiau atskleidė ir tai, kur turime dėti daugiau pastangų. Akivaizdu, kad globalioje mokslo konkurencijoje tvariam kilimui ir proveržiui reikia stiprinti aukštojo mokslo potencialą ir finansavimą nacionaliniu lygiu, nacionalinių mokslo išteklių konsolidavimą. Nepaisant gerėjančių mokslo rezultatų, turime siekti, kaip esame sutarę universiteto strategijoje, dar didesnio tyrimų matomumo ir poveikio tarptautinėje mokslo erdvėje visose mokslo srityse.
Pradėjome naują universitetų aljanso „Arqus“ etapą. Prie aljanso prisijungė naujas narys – Airijos Meinuto universitetas, o asocijuotuoju nariu tapo Kijevo Mohylos akademija.
Pirmą kartą pakvietėme mūsų partnerius – verslo įmones – prisijungti steigiant VU jubiliejines 450-mečio stipendijas pirmakursiams – pirmais metais partnerių buvo įsteigta 40 tokių stipendijų.
Atsižvelgdami į išaugusį poreikį, stipriname psichologinės pagalbos prieinamumą bendruomenės nariams. Ir apskritai šiuo metu bandome konsoliduoti ir nuo rugsėjo vienoje vietoje viešinti visas universiteto paslaugas darbuotojams ir studentams.
Prieš keletą savaičių renovuotoje VU observatorijoje atidarėme Idėjų observatoriją. Tikimės, kad ši vieta taps nauju mokslo žinių sklaidos centru. Dažnai mokslininkus nuo aktyvesnio visuomeniškumo ir mokslo komunikacijos atbaido manymas, kad visuomenė nesupras jų darbo prasmės ar nesugebės įvertinti rezultatų sprendžiant teorinius didelės kompetencijos reikalaujančius uždavinius. Bet įvairaus formato diskusijos, darbų pristatymai, viešinimo projektai demonstruoja, kad žmonės domisi mokslu ir moksline argumentacija, laukia mokslininkų paaiškinimų, įžvalgų, argumentuotos ir savalaikės visuomenės kritikos, prasklaidančios komunikacinius ir viešųjų ryšių kerus. Turime nevengti savo balso, kalbėti ir pasakoti, kaip matome pasaulį ir kokias jo problemas sprendžiame bandydami sukurti geresnę ir atviresnę aplinką.
Stiprinkime savo įtaką, pasitelkdami įrankius, kuriuos turime – bendru ir tikslingu darbu sukurtą institucinę galią, studijomis ugdomą intelektą, praktikomis keliamą kompetenciją, smalsumą ir drąsą tiesai. Tikiu, kad mokslo metus užbaigiame jausdamiesi stiprios ir atviros bendruomenės dalimi. Linkiu gražios vasaros, gero poilsio ir tyliai kaupiamo entuziazmo grįžti su naujais sumanymais ir nauja energija.
Vilniaus universiteto rektorius
prof. Rimvydas Petrauskas
Komentarų nėra. Būk pirmas!